طرز تهیه کباب چنجه حرفه ای و رستورانی خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه کباب چنجه

یکی از کباب های اصیل و قدیمی ایرانی است که در گذشته به صورت سنتی با گوشت گوسفند طبخ می شده است. البته امروزه این کباب را با گوشت گوساله هم طبخ می کنند. اگر می خواهید کباب چنجه شما ترد و لذیذ شود حتما از گوشت گوسفندی استفاده کنید. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر کباب چنجه تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری کباب چنجه تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی کباب چنجه با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

پیاز بزرگ۲ عدد
لیمو ترش۲ عدد
ماست۲۰۰ گرم
دنبه گوسفند۲۰۰ گرم
فیله گوسفند۱ کیلوگرم
روغن زیتون۴ قاشق غذا خوری
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم

طرز تهیه کباب چنجه

1مرحله اول: آماده سازی گوشت

ابتدا فیله گوسفند را میشوییم و روی تخته آشپزخانه قرار میدهیم و با چاقو به اندازه های یکسان برش میزنیم.(این یک اندازه بودن باعث می شود که در هنگام کباب کردن همزمان چنجه ها با هم کباب شوند) سپس در کاسه ای بزرگ تکه گوشت های برش زده را اضافه کنید.

2مرحله دوم: مزه دار کردن گوشت

پیازها را پوست میگیریم و میشوییم و ریز رنده میکنیم و آب آن را کاملا میگیریم و به کاسه پر از گوشت اضافه میکنیم و باقیمانده پیاز را دور میریزیم.لیموها را نیز میشوییم و نصف میکنیم و با دست خوب آب آنها را میگیریم و تخمه های آن را خارج میکنیم و به همراه ماست به مواد کاسه می افزاییم و نمک،فلفل و روغن زیتون را نیز به مواد اضافه میکنیم و مواد را خوب زیر و رو میکنیم تا کاملا تکه گوشت ها با مواد مخلوط شوند،بعد روی کاسه را سلفون میکشیم و به مدت ۶ ساعت فرصت میدهیم تا در داخل یخچال تکه گوشت ها خوب طعم دار شوند.

3مرحله سوم: به سیخ زدن کباب

پس از گذشت ۶ ساعت کاسه را از داخل یخچال خارج می کنیم سپس قطعات گوشت را روی تخته آشپزخانه می گذاریم و با پشت چاقو چند ضربه روی دو طرف تکه گوشت ها می زنیم تا کمی تخت شوند سپس آنها را به آرامی سیخ کنید.

4مرحله چهارم: کباب کردن کباب چنجه

(در هر سیخ ۱الی ۲ تکه دنبه نیز مابین گوشت ها میگذاریم و سیخ میکنیم،چون هر چه دمبه های بین گوشت ها بیشتر باشد کباب لذیذ تری خواهید داشت)زغال را آماده میکنیم و سیخ ها را روی حرارت قرار میدهیم تا کباب شوند دقت کنید حرارت زغال زیاد نباشد، چون باعث خشک شدن چنجه ها میشود.اگر گوشت ها مدت زیادی در یخچال بوده باشند اصلا نیاز به کباب کردن طولانی مدت نیست و زود کبابی میشوند.شما میتوانید پس از کباب کردن چنجه ها چند سیخ گوجه فرنگی نیز کباب کنید و با نان و یا پلو سرو کنید. نوش جان

 

فوت و فن های دستور پخت کباب چنجه

  1. قبل از سیخ گرفتن گوشت ها نمک رو اضافه کنید.
  2. ماست باعث می شود کبابتون از حالت عادی برشته تر بشود.
  3. زغال حتما سرخ سرخ باشه و‌ موقع پختن باد نزنید.
  4. سیاهی روی کباب سوخته نیست، چربی برشته شده می باشد.
  5. می توانید برای نرم تر شدن گوشت یک ربع قبل از کباب کردن از کیوی خرد شده استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی

از
100
دیدگاه

  • مصی ۴ ماه پیش

    دیشب خواب گوشت دیدم

    پاسخ