طرز تهیه کباب شیشلیک گوسفندی به روش رستورانی شاندیز

طرز تهیه کباب شیشلیک

کباب شیشلیک یکی از معروف ترین و قدیمی ترین کباب های ایرانی است که روش پخت آن با کباب های دیگر کمی متفاوت تر است. به دلیل اینکه کباب شیشلیک از قسمت دنده گوسفند تهیه می شود مهم ترین بخش تهیه این کباب پختن آن است. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر کباب شیشلیک تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری کباب شیشلیک تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی کباب شیشلیک با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

کره۱۰۰ گرم
پیاز بزرگ۳ عدد
دنده گوسفندی۱۲ عدد
آبلیمو۸  ق غذا خوری
روغن مایع۸ ق غذا خوری
زعفران دم کرده۱ ق غذا خوری
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم

طرز تهیه کباب شیشلیک

1مرحله اول: آماده سازی دنده

ابتدا باید دنده ها را طعم دار کنید برای این منظور یک ظرف مناسب و جادار انتخاب کنید و دنده ها را داخل ظرف بریزید. پیازها را با رنده ریز رنده کنید و با فشار دست آبشان را بگیرید. آب پیازها را به ظرف حاوی دنده ها اضافه کنید.

2مرحله دوم: مزه دار کرد گوشت

در ادامه آبلیمو را به همراه روغن مایع ، زعفران دم کرده و مقداری نمک و فلفل سیاه به ظرف حاوی دنده ها اضافه کنید. مواد طعم دهنده را با دست روی گوشت دنده ها ماساژ دهید به صورتی که تمام قسمت های گوشت دنده طعم دار شود. پس از اینکه مواد را خوب مخلوط کردید درب ظرف را ببندید و آنرا به مدت ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا گوشت دنده ها نرم و طعم دار شود. پس از گذشت دوازده ساعت دنده ها را برای سیخ کردن از یخچال خارج کنید.

3مرحله سوم: سیخ زدن کباب

برای سیخ کردن دنده ها باید از سیخ های بسیار بزرگ استفاده کنید. اگر سیخ های شما خیلی بزرگ نیستند می توانید از دو سیخ برای سیخ کردن دنده ها استفاده کنید. پس از اینکه سیخ کردن دنده ها به پایان رسید به سراغ آماده کردن منقل ذغال بروید.

4مرحله چهارم: کباب کردن

توجه داشته باشید که ذغال ها حتما به صورت یکدست روشن شده باشند زیرا ذغال های خام باعث می شوند که کباب ها طعم دود بگیرند ، ضمن اینکه دی اکسید کربن موجود در ذغال های خام برای سلامتی زیان آور است. پس از اینکه منقل آماده شد سیخ ها را روی منقل بچینید و اجازه دهید دنده ها با حرارت بسیار ملایم کباب شوند. در حین کباب کردن دنده ها کره را ذوب کنید و با قلمو روی گوشت دنده ها بمالید تا کباب لذیذتر شود. مالیدن کره روی کباب شیشلیک علاوه بر اینکه کباب را لذیذتر می کند باعث می شود کباب ها خشک نشوند. در کنار کباب شیشلیک می توانید از گوجه کبابی هم استفاده کنید. پس از اینکه کباب آماده شد آنرا به همراه نان یا برنج سرو کنید. نوش جان

 

فوت و فن های دستور پخت شیشلیک گوسفندی

  1. می توانید این غذا را در فر نیز تهیه کنید برای این کار روی سینی فر فویل قرار دهید و دنده های مزه دار شده را داخل آن چیده و با فر از قبل گرم شده برای ۱ ساعت تا نیم ساعت با دمای ۱۸۰ بگذارید تا پخته شود.
  2. می توانید برای رنگ بیشتر از ترکیب کره و زعفران استفاده کنید تا خوشرنگ شود.
  3. دوستان دقت کنید که حتما حتما گوشت دنده ی گوسفند که مناسب شیشلیک هست را از یک ماه تا ۴۰ روز قبل از پخت تهیه کنید تا بیات شود.

 

مطالب پیشنهادی

از
85
دیدگاه