طرز تهیه شیرینی خرما لندو مقوی و سالم به روش سیستان بلوچستان

طرز تهیه خرما لندو

 

شیرینی های اصیل ایرانی هر کدام طعم و مزه خودشان دارند و مختص شهرهای مختلف است این بار خرما لندو یک شیرینی معروف سیستان بلوچستان و زابل را برای شما آورده ایم که فوق العاده خوشمزه و مقوی است و شما می توانید برای پاییز و زمستان این شیرینی را تهیه کنید زیرا طبع بسیار گرمی دارد. این خرما لندو را می توانید در مقدار کم تهیه کنید و برای تغذیه بچه ها گزینه بسیار خوبی می باشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه خرمالندو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شیرینی دانمارکی

 

مواد لازم

خرما۵۰۰ گرم
گندم۳۰۰ گرم
کنجد۲۰۰ گرم کمتر

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شیرینی کشمشی

 

طرز تهیه شیرینی خرما لندو

مرحله اول: آماده سازی گندم

ابتدا باید از گندم خیلی مرغوب استفاده کنید که مناسب تفت دادن باشد وگرنه شیرینی خوبی نخواهید داشت. از شب قبل گندم را خیس کنید و در این زمان چندین بار آب گندم را عوض کنید و بعد داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافه خارج شود و بعد روی یک دستمال پهن کنید و کاملا خشک کنید.

مرحله دوم: تفت دادن

در ادامه باید یک تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید و برای ۱۰ دقیقه تقت دهید تا وقتی که ترد و پوک شود و کمی تغییر رنگ دهید.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

خرما ها را از قبل هسته گیری کنید و به دلخواه می توانید پوست خرما را جدا کنید بدین صورت که داخل آب جوش قرار دهید و بعد داخل آب سرد به راحتی جدا کنید. حالا گندم داغ را به خرما های هسته گیری شده اضافه کنید و هم بزنید ابتدا با چنگال مواد را هم بزنید تا دست شما نسوزد و بعد خوب مواد را ورز دهید تا یکدست شود.

مرحله چهارم: تهیه شیرینی خرما لندو

در ادامه بعد کنجد را نیز داخل تابه کمی تفت دهید تا بوی خامی آن از بین برود و کمی تغییر رنگ دهد و داخل یک کاسه بریزید و می توانید به دلخواه چند قاشق نیز داخل مواد خرما بریزید و هم بزنید حالا باید از مواد به اندازه یگ گردو بردارید و گرد کنید و داخل کنحد بو داده بزنید و داخل سینی قرار دهید و برای نصف روز در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرید و سرو کنید. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

 

فوت و فن های دستور پخت خرما لندو

  1. می توانید بعد از ۲ ساعت این شیرینی را سرو کنید ولی هرچقدر بیشتر در یخچال بماند خوشمزه تر می شود.
  2. می توانید به دلخواه از انواع مغز ها در این شیرینی استفاده کنید.
  3.  خرما لند ماندگاری بالایی دارد فقط لازم است آن را در ظرف در بسته نگه دارید تا خشک و سفت نشود.
  4. ۲- ریختن کنجد اختیاری است می توان آن را حذف کرد.
  5. می توان به جای مخلوط کردن با دست وقتی مغزها را به خرما اضافه کردید و مخلوط کرد و بعد جسم سنگینی را روی آن قرار دهید و حدود ۱۳ ساعت روی شیرینی بماند تا منسجم شود و بعد از این جسم سنگین را برداشته و شیرینی را به شکل دلخواه در آورید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شیرینی نخودچی

از
2
دیدگاه