طرز تهیه کلوچه دزفولی بدون خرما نرم و ساده با زیره سبز

طرز تهیه کلوچه دزفولی

 

در ایران انواع و اقسام کوکی و کلوچه ها تهیه می شوند که نمونه آن در هیچ جای دنیا وجود ندارد و سنتی و مخصوص شهر های ایران می باشد. اما این کلوچه دزفولی یا شوشتری تاریخچه بسیار قدیمی دارد و با طعم زیره و در بعضی اوقات با کمی رازیانه تهیه می شود. در گذشته این کلوچه در تنور ها تهیه می شده است ولی امروزه می توانید داخل فر نیز این کلوچه را تهیه کنید. حتما باید یک سری نکات را رعایت کنید تا یک کلوچه بی نظیر داشته باشید. این کلوچه بیشتر به شکل مثلثی برش داده می شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه کلوچه دزفولی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

شیر یا آب۱ لیوان
آرد گندم۵ لیوان
شکر۱ لیوان
روغن مایع یا جامد سر خالی۱ لیوان
پودر زیره۲ ق غذا خوری
رازیانه۲ ق غذا خوری

مواد لازم برای عمل آوری خمیرمایه

خمیر مایه۱.۵ ق غذا خوری
آرد۱ ق غذا خوری
شکر۱ ق غذا خوری
آب ولرم۱/۴ پیمانه

طرز تهیه کلوچه دزفولی

مرحله اول: عمل آوری خمیرمایه

برای عمل آوری خمیرمایه باید آرد و شکر و خمرمایه را داخل یک کاسه بریزید و باهم مخلوط کنید و روی آن آب ولرم بریزید به طوری که دمای آب نباید خیلی زیاد و جوش باشد فقط گرمای دست را تحمل کند و بعد روی مواد را پوشانده و برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خمیرمایه عمل بیاید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

آرد را به همراه زیره و رازیانه آسیاب شده را باهم ترکیب کنید تا یکدست شود در ادامه باید روغن مایع یا جامد را اضافه کنید و با دست انقدری هم بزنید تا گلوله های آرد که با روغن خمیر شدن کاملا باز شود و با دست حسابی مواد را و گلوله های آرد را باز کنید اصلا نباید ورز بدهید و فقط با چنگ زدن مواد را باز کنید.

مرحله سوم: تهیه خمیر

در ادامه باید خمیرمایه عمل آمده مرحله اول را اضافه کنید و هم بزنید و بعد مخلوط آب و شکر را باهم مخلوط کنید و به مواد اضافه کنید و اونقدر ورز دهید تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید، خمیر با ورز دادن سفت می شود و نیازی به افزودن آرد نیست و بعد روی خمیر را بپوشانید و برای ۲ ساعت در جای گرم استراحت دهید.

مرحله چهارم: پخت کلوچه دزفولی

بعد پف خمیر را با دست بگیرید و روی سطح کار قرار دهید خمیر را با کنید و با کمک چاقو به شکل لوزی برش دهید برش بزنید و بعد با چنگال روی خمیر را سوراخ بزنید و روی سینی را با روغن مایع یکم چرب کنید و یا کاغذ روغنی قرار دهید و در فر از قبل گرم شده به مدت ۲۰ دقیقه با دمای ۲۰۰ قرار دهید تا زیر کلوچه ها طلایی شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کلوچه دزفولی

  1. در چند دقیقه انتها می توانید گریل را روشن کنید تا روی کلوچه نیز طلایی شود.
  2. منظور از لیوان همان لیوان دسته دار فرانسوی یا همان پیمانه اندازه گیری می باشد.
  3. گلوله ها را باید با دست باز کنید.
  4. درجه گفته شده بستگی به فر دارد و بر فر برقی یا توستر دما را روی ۱۸۰ قرار دهید.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه