طرز تهیه بستنی سنتی خانگی خوشمزه و مخصوص زعفرانی در منزل

طرز تهیه بستنی سنتی

یکی از دسرهای سنتی و پرطرفدار ایرانی است که از قدمت بالایی برخوردار است. یکی از قدیمی ترین و معروف ترین بستنی های ستی ایرانی متعلق به فردی به نام اکبر مشدی بوده که برای درباریان قاجاری بستنی درست می کرده است.با مقدار موادی که در این دستور قرار گرفته است می توانید برای ۶ نفر بستنی سنتی تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری بستنی سنتی تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش تهیه بستنی سنتی با پورتال پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

شکر۲ پیمانه
خامه۱۰۰ گرم
گلاب½ پیمانه
شیر پر چرب۴ پیمانه
اسانس هلبه دلخواه
ثعلب۲ قاشق چای خوری
زعفران۱ قاشق غذا خوری
خلال پسته۲ قاشق غذا خوری

طرز تهیه بستنی سنتی

1مرحله اول: آماده سازی خامه

برای تهیه بستنی سنتی ایرانی ابتدا سینی بزرگ و لبه دار را انتخاب می کنیم و خامه را داخل سینی می ریزیم و با قاشق خامه را در کف سینی پهن می کنیم و به طوری که قطر خامه به ۲ میلیمتر برسد و سینی را داخل فریزر می گذاریم تا خامه یخ بزند.(بهتر است از خامه کم چرب استفاده کنیم تا خامه در فریزر یخ بزند) سپس شیر را در قابلمه ای می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا جوش بیاید و بعد حرارت را کم می کنیم و گلاب و زعفران دم کرده را به شیر می افزاییم و با هم مخلوط می کنیم.

2مرحله دوم: پخت مواد

بعد ثعلب را به شکر اضافه می کنیم و با قاشق زیر رو می کنیم تا ثعلب همه جای شکر را فرابگیرد و بعد کم کم به مواد شیر اضافه می کنیم و مداوم هم می زنیم تا شکر گاملا در شیر حل شود و ثعلب باعث قوام گرفتن شود.زمانیکه مایه بستنی غلیظ شد قابلمه را از روی حرارت بر می داریم

3مرحله سوم: هم زدن

در کاسه ای می ریزیم و در ظرف بزرگتری یخ می ریزیم و کاسه مایه بستنی را در ظرف یخ قرار می دهیم و با همزن مایه بستنی را خوب هم می زنیم تا کمی کش دار شودو بعد بستنی را به مدت ۳۰ دقیقه در فریزر می گذاریم و بعد بیرون می آوریم و مجددا با همزن بستنی را می زنیم تا کشدارتر شود و در فریزر قرار می دهیم.این کار را ۴ الی ۵ بار انجام می دهیم تا بستنی کشدار و منسجم شود.

4مرحله چهارم: تهیه بستنی سنتی

سپس بستنی را از فریزر بیرون می آوریم و خامه یخ زده را نیز از فریزر خارج می کنیم و با چاقو خامه را برش می دهیم به اندازه مستطیل هایی کوچک و به بستنی اضافه می کنیم.همچنین خلال پسته را نیز به بستنی می افزاییمو خوب بستنی را زیر و رو می کنیم تا خلال پسته و خامه یخ زده به همه نقاط بستنی آغشته باشد و اگر تمایل داشتید می توانید در اینجا کمی اسانس هل نیز به بستنی اضافه کنید و بعد بستنی را به مدت ۲ ساعت در فریزر می گذاریم تا کاملا آماده شود.نوش جان

فوت فن های دستور تهیه بستنی سنتی

  1. بیشتر از ۱۲ ساعت در فریزر نگذارید وگرنه یخ زده می شود و حتما برای کش دار شدن باید ۵ الی ۶ بار هم بزنید.
  2. مواد باید روی گاز به قوام کافی برسد.
  3. اگر مقدار شکر را بیشتر بریزید زود آب می شود.
  4. ثعلب برای کشدار شدن بستنی می باشد و از لوازم قنادی یا عطاری ها تهیه کنید.

همچنین ببینید

از
361
دیدگاه