طرز تهیه گز اصفهان خوشمزه و خانگی به صورت آردی در منزل

طرز تهیه گز اصفهان

یکی از شیرینی های سنتی و بسیار قدیمی ایرانی است که همانطور که از نامش مشخص است اصالتش متعلق به شهر اصفهان است و یکی از مهم ترین سوغاتی های این شهر محسوب می شود که در بیشترهای کشور جهان شناخته شده می باشد.با مقدار موادی که در این دستور شیرینی پزی قرار گرفته است می توانید برای ۸ نفر گز اصفهان تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری گز اصفهان تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش گز اصفهان با سایت پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

شکر۲۵۰ گرم
بادکا۳۰۰ گرم
مغز پسته۱۵۰ گرم
سفیده تخم مرغ۵ عدد
آرد سفیدبه مقدار لازم
گلاب۱ ق سوپ خوری

طرز تهیه گز

1مرحله اول: حل کردن

برای تهیه گز آردی اصفهان ابتدا در قابلمه ای ۱ لیوان آب می ریزیم و شکر را به آن می افزاییم و روی حرارت قرار می دهیم و با قاشق هم می زنیم تا شکر در آب کاملا حل شود. پس از حل شدن شکر بادکا را به آن اضافه می کنیمابتدا که بادکا را می ریزیم مانند سر رفتن شیر بالا می آید پس با یک قاشق چوبی سریع بادکا(مایعی چسبنده و بی بو است) را با شربت هم می زنیم تا مخلوط شوند.حرارت را ملایم می کنیم و پیاپی مواد را مخلوط می کنیم تا کشدار شود.

2مرحله دوم: تهیه شهد

برای اینکه مطمئن شویم که شهد گز آماده شده است کمی از مخلوط شربت و بادکا که کشدار شده است را در لیوان آب یخ می ریزیم اگر حالت شکننده داشت باید شهد را از روی گاز برداریم و به مخلوط کردن ادامه دهیم اما شهد آماده استو اگر شهد زمان ریختن در آب یخ تغییری نکرد باید اجازه بدهیم تا بیشتر روی حرارت بماند و مجددا به هم زدن ادامه می دهیم. سفیده های تخم مرغ را با همزن برقی بقدری می زنیم که کاملا سفت شود و زمانی که ظرف را بر می گردانیم

3مرحله سوم: هم زدن

از داخل ظرف بیرون نریزد.سپس گلاب را به آن می افزاییم و مخلوط می کنیم و ۲ قاشق از شهد گز را نیز به آن اضافه می کنیم و مجددا با همزن خوب مواد را هم می زنیم و مواد را به باقی شهد گز که در قابلمه است اضافه می کنیمو خوب هم می زنیم تا مایه یکدستی بدست بیاوریم و مواد به طور کامل مخلوط شوند. سپس قابلمه را مجددا روی حرارت ملایم می گذاریم و با همزن دستی مایه گز را روی حرارت هم می زنیم تا کمی قوام بگیرد و سفت شود.

4مرحله چهارم: تهیه گز

پس از کمی سفت شدن با قاشق چوبی مانند هم زدن حلیم گندم به شکل پارویی مایه گز را هم می زنیم و مغز پسته ها را اضافه می کنیم و پارویی به هم زدن ادامه می دهیم تا زمانیکه دیگر چسبندگی مایه گز را به دست کم احساس کنیم.مقداری از مایه گز بر می داریم و به هر صورت که تمایل داریم به آن شکل می دهیم و در آرد می غلتانیم تا پوشیده از آرد شود و بعد تکان می دهیم و در ظرف می چینیم.تمامی مایه گز را به همین صورت آماده می کنیم.نوش جان

همچنین ببینید

از
81
دیدگاه