طرز تهیه پسته پلو خوشمزه، مجلسی و زعفرانی با گوشت گردن

طرز تهیه پسته پلو

 

یکی از انواع پلوها ایرانی می باشد که از گذشته تا امروز تهیه می شود و در زمان قاجار یکی از پلوهای محبوب در دربار بوده و با گوشت گردن و یا ماهیچه و یا گوشت قلقلی یا مرغ تهیه می شود و همان طور که از نام غذا پیداست برای تهیه پلو از پسته استفاده می شود این غذا در بین کرمانی های و بیشتر شهرها محبوب بوده. شما می توانید به دلخواه پسته ها را به صورت درسته و یا دو نیم شده و یا خلال در این پلو استفاده کنید. امروز در پارسی دی پسته پلو با گوشت گردن را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

برنج۴ پیمانه
پسته تازه۵۰۰ گرم
شوید تازه۲ پیمانه
زعفران دم کرده غلیظبه مقدار لازم
گردن گوسفندی۱ عدد
پیاز۵ عدد
کره۱۰۰ گرم
رزماری خشکبه مقدار لازم
چوب دارچین۱ عدد
نمک، فلفل سیاه، برگ بو، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه پسته پلو مجلسی با گردن گوسفندی

مرحله اول: تفت دادن پیاز و آماده سازی گردن

ابتدا گردن را خوب بشورید و روی آن شیارهایی ایجاد کنید و تمام شیارها را با رزماری خشک یا تزاه پر کنید و بعد تمام پیازها را پوست بگیرید و خلالی ریز خرد کنید و داخل قابلمه مورد نظر کره را ریخته و به همراه کمی روغن تفت دهید تا سبک شود و بعد گردن را اضافه کنید و با پیاز خوب تفت دهید تا گوشت گردن کمی تغییر رنگ دهد.

مرحله دوم: پخت گردن

در ادامه تمام ادویه ها را به همراه ۱/۴ پیمانه زعفران دم کرده و چوب دارچین و برگ بو ۱/۲ پیمانه آب بگذارید تا پخته و گوشت پنبه ای شود نیاز به افزودن آب زیاد نیست زیرا پیاز و گوشت خودش آب انداخته و غلیظ می شود در ۱ ساعت انتهایی پخت نمک را به گردن اضافه کنید.

مرحله سوم: آماده سازی پسته

وقتی گردن در حال پخت است پسته های تازه را پوست بگیرید و از وسط به دو نیم کنید برنج را از قبل با کمی نمک خیس کنید سپس یک قابلمه آب روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا به جوش بیاد و برنج ها را اضافه کنید و ۵ دقیقه بعد پسته ها را بریزید.

مرحله چهارم: تهیه پسته پلو

وقتی آب برنج در حال تموم شدن بود شوید و کمی زعفران غلیظ را اضافه کنید و پسته پلو را برای ۴۰ دقیقه دم بکشیده و در انتها روی آن کره بریزید و بعد با گردن پخته شده سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت پسته پلو با گردن

  1. می توانید برنج را آبکش کنید و پسته را لا به لا بریزید.
  2. می توانید به جای گردن از مرغ یا گوشت قلقلی بنا به سلیقه و ذائقه خود استفاده کنید.
  3. از شوید تازه یا خشک می توانید استفاده کنید.
  4. بگذارید گردن با پیاز و زعفران حسابی پخته شود و آب اضافه نکنید.
  5. به دلخواه مقدار پسته ها را می توانید کم و زیاد کنید.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه