طرز تهیه ادویه زعتر خانگی خوش عطر و بو برای خورشت و سالاد

دستور تهیه ادویه زعتر

طرز تهیه ادویه زعتر

 

ادویه زعتر نوعی ادویه مخلوط در خاورمیانه و آفریقا می باشد که به عنوان چاشنی مستقیم روی غذا می پاشند و با این ادویه خوشبو و مقوی نان تهیه می کنند و از ادویه روی نان ها می زنند و به عنوان پیش غذا استفاده می کنند زعتر ترکیبی از سبزیجات مختلف می باشد که عطر و بو فوق العاده ای دارد شما می توانید در انواع پلو ها و خورشت و یا چاشنی سالاد ها از این ادویه خوشبو استفاده کنید. زعتر در واقع یک گیاهی بوی فلسطین می باشد که به صورت خودرو رشد می کند و در گذشته اعتفاد داشتند زعتر می تواند انگل را از بین ببرد و حافظه را قوی کند و گفته می شود برای بیمارهای ویروسی مانند سرماخوردگی نیز بسیار پرکاربرد است زیرا سرفه را از بین می برد و مشکلات گوارشی را کنترل می کند با اضافه کردن این ادویه می توانید از پوکی استخوان جلوگیری کنید و شاید برای شما جالب باشد شما می توانید زعتر را با آب مخلوط و مانند خمیر تهیه کنید و روی قسمت ملتهب شده بر اثر نیش حشرات بزنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه ادویه زعتر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ادویه زعتر

 • پودر آویشن ۱ قاشق غذا خوری
 • پودر تخم گشنیز ۱ قاشق غذا خوری
 • سماق ۱ قاشق غذا خوری
 • پودر زیره سبز ۱ قاشق غذا خوری
 • کنجد برشته ۱ قاشق غذا خوری
 • نمک نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه ادویه زعتر خوش عطر و بو

مرحله اول: تفت دادن کنجد

شما برای تهیه این ادویه باید از کنجد برشته استفاده کنید می توانید به صورت آماده کنجد برشته بگیرید و یا می توانید خود در منزل به راحتی کنجد را برشته و طلایی کنید برای این کار باید کنجد را داخل تابه که از قبل روی حرارت قرار دادید و گرم شده بریزید و به مدت چند دقیقه خوب تفت دهید باید مدام آن را هم بزنید تا طلایی و یکدست شود.

مرحله دوم: تفت دادن ادویه ها

وقتی بوی کنجد بلند شد آویشن و سماق و تخم گشنیز و نمک را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا بوی ادویه ها بلند شود سپس از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا کمی خنک شود.

مرحله سوم: سابیدن ادویه زعتر

حالا ادویه ها را به همراه زیره سبز داخل یک هاون دستی ریخته و به صورت دورانی ادویه ها را له کنید و این کار را تا زمانی انجام دهید تا مزه ها به خورد هم بروند و زیاد نباید کنجد خیلی پودری و له شود.

مرحله چهارم: تهیه ادویه زعتر

حالا ادویه پودر شده ما آماده شده است آن را داخل یک ظرف شیشه ای تمیز ریخته و درب آن را بسته و در یخچال نگهداری کنید و برای غذاها، سس ها و سالاد های خود این ادویه خوشبو را استفاده کنید.

نکات کلیدی در تهیه ادویه زعتر

 1. می توانید به جای آویشن از پونه کوهی یا مزرنجوش استفاده کرد.
 2. در بعضی از کشورها از گردوی چرخ شده یا نخودچی نیز در تهیه این ادویه استفاده می شود.
 3. می توانید ۱ ق چای خوری رازیانه نیز به این ادویه اضافه کنید.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه

 • ادویه زاده ۲ سال پیش

  ممنون .دستورالعمل انواع ادویه ها ابتکار عالی هست.

  پاسخ