طرز تهیه آش چهارشنبه سوری مازندرانی خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه آش چهارشنبه سوری

آش چهارشنبه سوری یکی از آش های معروفی می باشد که در شب چهارشنبه سوری در مازندران تهیه می کنند اما فلسفه چهارشنبه سوری که از گذشته در بین ایرانی ها مرسوم بوده است و در واقعه غروب آخرین سه شنبه آخر سال چهارشنبه سوری می باشد. مراسم و آداب و رسوم این روز آن را منحصر به فرد و متمایز از جشن های دیگر کرده است البته در هر شهر رسومات خاص خودش را دارد مثل همین آش چهارشنبه سوری که بیشتر در مازندران متداول است. این آش نام های دیگری مثل آش گزنه، آش چهل گیاه، آش ترشی نیز دارد و برای مازندرانی ها حکم دارو را دارد از بس که مقوی و خوشمزه می باشد آنها معتقد هستند ترشی رب انار استفاده شده در این آش غم و اندوه را از بین می برد. امروز در پارسی دی آش چهارشنبه سوری را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

برنج نیم دانه ایرانی۲ کیلو
چغندر۳۵۰ گرم
سبزی محلی مازندران۱ کیلو گرم ( شامل اناریجه، زلنگ،گزنه، پونه، نعنا، گشنیز و سیر )
نخود۱/۳ پیمانه
لوبیا۱/۳ پیمانه
عدس۱/۴ پیمانه
باقالی۱/۳ پیمانه
گندم۱/۴ پیمانه
جو۱/۴ پیمانه
ماش۱/۴ پیمانه
ترشی های آش (شامل آب نارنج، آب لیمو، آب انار ترش، آب غوره، سرکه، گوجه سبز و شیره ازگیل)(شامل آب نارنج، آب لیمو، آب انار ترش، آب غوره، سرکه، گوجه سبز و شیره ازگیل)
نمک و فلفلبه مقدار لازم

طرز تهیه آش چهارشنبه سوری

1مرحله اول: آماده سازی مواد آش

ابتدا چغندر را پوست گرفته و به اندازه یک سانتی برش بزنید و کنار بگذارید. تمام حبوبات را از قبل خیس کرده و چندین بار آبش را تعویض کنید تا نفخش گرفته شود برنج را نیز از قبل خیس کنید. سبزی های مخصوص را پاک کنید و خرد کنید (اگر سبزی های محلی در دسترس نبود از سبزی معطر به همراه سبزی آش استفاده کنید).

2مرحله دوم: پخت حبوبات و برنج

تمام حبوبات را به همراه برنج و چغندر خرد شده داخل یک قابلمه ریخته و چند لیوان روی آن آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا با شعله کم حبوبات و برنج شروع به پختن کند.

3مرحله سوم: افزودن سبزی و ترشی ها

سبزی خرد شده را به همراه باقالی بعد پخت کامل حبوبات و برنج اضافه کنید دقت کنید باید برنج کاملا پخته شده باشد سپس سبزی را افزوده و در قابلمه را نگذارید سپس هم بزنید و در ادامه تمام ترشی ها را اضافه کنید.

4مرحله چهارم: پخت آش چهارشنبه سوری

در ادامه آش را بچشید و به دلخواه کمی نمک و فلفل سیاه بزنید و اگر لازم بود می توانید از شکر استفاده کنید تا به طعم ملسی دست پیدا کنید. آش چهارشنبه سوری ما حاضر است آن را داخل ظرف کشیده و با پیا زداغ و سیر داغ تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت آش چهارشنبه سوری

  1. مقدار ترشی ها را برای هرکدام ته استکان در نظر بگیرید دقت کنید اگر موارد گفته شده در دسترس نبود از رب انار یا رب آلوچه استفاده کنید.
  2. در مازندران از چغندر سفید استفاده می شود ولی به دلیل در دسترس نبودن می توانید از چغندر معمولی استفاده کنید.
  3. در بعضی رسپی به این آش کمی رشته هم اضافه می کنند که به دلخواه می توانید اضافه کنید.

همچنین ببینید 

از
1
دیدگاه