طرز تهیه آش ابودردا خوشمزه و ساده مخصوص چهارشنبه سوری

طرز تهیه آش ابودردا برای چهارشنبه سوری

یکی از آش های سنتی ایرانی می باشد که در چهارشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه سوری تهیه می کنند این آش مشابه آش رشته می باشد ولی با نیت شفای مریض ها به عنوان نذری طبخ و پخش می شود البته در آخرین روز ماه صفر نیز این آش خوشمزه تهیه می شود. اما تاریخچه این آش خوشمزه بدین صورت بوده است معمولا در قدیم در برای تهیه رشته یعنی درست کردن رشته از خمیر از مراسمی خاص و دعا و استغاثه به درگاه خداوند استفاده میشده که همه در آن شرکت می کردند. ضمن آماده کردن رشته، گلوله هایی با آدمک های از خمیر می ساختند و به نیت تک تک افراد خانواده در آش می ریختند و پس از پختن از آش خارج کرده و به روی بام می ریختند که خوراک پرندگان شود و یا در آب می ریختند که ماهیان بخورند و این به نیت خارج ساختن بیماری و باقیماندن سلامتی و خوشی بود سپس آش را بین همسایه ها و فقرا تقسیم می کردند و سهمی نیز به خانواده ها داده می شده است. بعضی افراد متعقد هستند این آش شفا می دهد البته این در سیزدهم صفر در افعانستان نیز تهیه می شود برای تهیه این آش کار سختی پیش رو ندارید و به راحتی می توانید این آش خوشمزه را تهیه کنید و به نیت سلامتی خانواده خود پخش کنید. امروز در پارسی دی آش ابودردا را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

عدس۱/۲ پیمانه
لوبیا چیتی۱/۲ پیمانه
ماش۱/۲ پیمانه
نخود۱/۴ پیمانه
بلغور۱/۴ پیمانه
پیاز۳ عدد
برنج۲ ق سوپ خوری
سبزی آش۷۰۰ گرم
رشته آش۳۵۰ گرم
پیاز داغ و سیرداغ و نعنا داغبه مقدار لازم
کشکبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، فلفل قرمزبه مقدار لازم

طرز تهیه آش ابودردا

1مرحله اول: آماده سازی

ابتدا حبوبات و ماش و بلغور را از چند ساعت قبل خیس کنید و چندین بار آبش را تعویض کنید تا نفخ آن ها گرفته شود و یا می توانید یک عدد خیار را از وسط به دو نیم کنید و روی حبوبات قرار دهید.

2مرحله دوم: پخت حبوبات

همه حبوبات را جداگانه بپزید و آبکش کنید ولی عدس به دلیل زود پخته شدن نیازی به پخت ندارد در ادامه پیاز ها را پوست بگیرید و خلالی ریز خرد کنید.

3مرحله سوم: تهیه آش ابودردا

پیازها را داخل قابلمه ریخته و به همراه روغن و کمی زردچوبه تفت دهید تا سبک و شیشه ای شود سپس حبوبات را به همراه برنج و عدس و ماش و بلغور اضافه کنید و چند لیوان آب ریخته و اجازه دهید تا آش پخته و عدس و برنج نرم شوند.

4مرحله چهارم: افزودن سبزی

در ادامه وقتی همه مواد پخته شدند سبزی آش را که از قبل شسته و خرد کردید اضافه کنید و درب قابلمه را نگذارید زیرا رنگ آش تیره می شود بعد از پخته شدن سبزی رشته آش را به سه قسمت تقسیم کنید و به آش اضافه کنید.

5مرحله پنجم: تهیه آش ابودردا برای چهارشنبه سوری

در انتهای پخت به دلخواه کمی کشک را داخل آب باز کرده و به آش اضافه کنید و مقداری فلفل سیاه و قرمز ریخته و نمک آش را اندازه کنید سپس سیرداغ و نعناداغ را نیز تهیه کنید و آش را داخل کاسه کشیده و آن را تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه آش ابودردا

  1. در بعضی استان این آش ها را همراه با گوشت قلقلی تهیه می کنند و در انتهای پخت اضافه می کنند.
  2. برنج باعث لعاب بیشتر آش می شود.
  3. اگر آش شما لعاب نداشت می توانید ۱ ق آرد را با کمی آب اضافه کنید و در انتها به آش اضافه کنید.
  4. به دلخواه می توانید ۱ ق سیرداغ و نعنا داغ در انتها پخت آش اضافه کنید.
  5. مهم ترین نکته پخت یک آش خوشمزه پخت خوب حبوبات آن است.

همچنین ببینید 

از
4
دیدگاه