طرز تهیه خورش گمج کباب خوشمزه و مجلسی شمالی گیلانی

طرز تهیه خورش گمج کباب

خورش گمج کباب یکی از انواع خورش های خوشمزه و مجلسی ایرانی است که اصلتا متعلق به استان گیلان می باشد. اسم این خورش از یک نوع دیگ گِلی محلی گرفته شده است که در زبان گیلکی با نام گمج شناخته می شود.شاید با شنیدن این غذا منتظر یک نوع کباب باشید اما جالب است بدانید گمج کباب یک نوع خورش گیلانی است. این خورش به دلیل استفاده از سبزیجات با خاصیت مانند سبزی محلی چوچاق علاوه بر این که طعم بسیار خوبی دارد ، برای بدن نیز مفید است.خورشت گمج کباب به صورت متداول با گوشت قرمز طبخ می شود ولی می توان آنرا با گوشت های سفید مانند گوشت مرغ و بوقلمون هم تهیه کرد. جالب است بدانید زمانی که این خورش با مرغ تهیه می شود در زبان محلی با نام خورش طلا کوله غورابه شناخته می شود.با موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر خورشت گمج کباب تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری خورش تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی و طرز تهیه خورش گمج کباب با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

مغز گردو۳۰۰ گرم
پیاز متوسط۱ عدد
رب انار۲ ق غذا خوری
آب انار۲ ق غذا خوری
سبزی خورشتی۴۰۰ گرم
روغن مایعبه مقدار لازم
گوشت خورشتی۶۰۰ گرم
رب گوجه فرنگی۲ ق غذا خوری
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه خورش گمج کباب

1مرحله اول: تفت دادن پیاز

ابتدا پیاز را به صورت خلالی خرد کنید سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن مایع داخل آن بریزید. پس از اینکه روغن داغ شد پیاز را به قابلمه اضافه کنید و کمی تفت دهید تا پیاز نرم و شفاف شود.پس از اینکه پیاز نرم شد مقداری زردچوبه اضافه کنید و تفت دادن را تا زمانی که پیاز و زردچوبه یکدست شوند ادامه دهید. در ادامه گوشت را به صورت تکه ای ( مانند خورش قورمه سبزی ) خرد کنید و به قابلمه اضافه کنید.

2مرحله دوم: افزودن رب انار

پس از اینکه گوشت را کمی تفت دادید رب گوجه فرنگی را به همراه رب انار و آب انار به قابلمه اضافه کنید و به خوبی تفت دهید تا رب انار و رب گوجه فرنگی کمی سرخ شوند. در مرحله بعدی سبزیجات را خرد کنید و به همراه گردوی سابیده شده به قابلمه اضافه کنید. مواد را چند دقیقه دیگر تفت دهید تا یکدست شوند سپس چند لیوان آب جوش به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید خورش با حرارت ملایم جا بیفتد. در صورتی که از دیگ گمج استفاده کنید این غذا جا افتاده تر و خوشمزه تر می شود.

3مرحله سوم: تهیه گمج کباب

در ۳۰ دقیقه پایانی پخت خورش ، طعم آنرا بچشید و در صورت نیاز مقداری نمک و فلفل سیاه به آن اضافه کنید. این خورش به صورت کم آب سرو می شود پس تا زمانی که خورش به روغن نیفتاده است آنرا سرو نکنید. در پایان خورش را به همراه برنج یا کته سرو کنید.نکته مهم برای روغن انداختن گردو در خورش گمج کباب این است که در چند مرحله در زمان های مختلف مقدار کمی آب سرد به خورش اضافه کنید. این کار باعث می شود به گردو شوک وارد شود و روغن بیشتری خارج کند.

فوت و فن های دستور پخت گمج کباب

گمج کباب با گوشت مرغ یا مرغابی

گمج کباب را به طور معمول در شمال کشور با گوشت قرمز ( گوشت گوساله یا گوشت گوسفندی ) طبخ می کنند ، البته در صورتی که منع مصرف گوشت قرمز دارید می توانید این خورش محلی را با گوشت مرغ یا اردک نیز تهیه کنید.

توصیه می شود که در صورتی که می خواهید از گوشت مرغ استفاده می کنید مقداری بیشتری گوشت برای خورش در نظر بگیرید. مثلا برای دستور بالا می توانید ۸۰۰ گرم گوشت مرغ اضافه کنید. روش پخت این خورش با مرغ تفاوتی ندارد ، ضمن اینکه مرغ سریعتر آماده می شود.

همچنین ببینید

از
25
دیدگاه
source : leyla_kuh