طرز تهیه دونات بدون تخم مرغ قالب و فر خوشمزه و ساده و فوری در خانه

دستور پخت دونات بدون تخم مرغ

طرز تهیه دونات بدون تخم مرغ

 

دونات بدون تخم مرغ یکی از روش های ساده برای داشتن یک دونات خوشمزه با پف زیاد و ظاهری فوق العاده  می باشد که شما می توانید به راحتی در خانه تهیه و برای عصرانه و مهمانی ها سرو کنید. دونات بدون تخمه مرغ برای کسانی که طعم و مزه تخم مرغ را در شیرینی ها دوست ندارند گزینه خوبی می باشد. شما می توانید دونات بدون تخم مرغ را بدون فر و بدون قالب تهیه کنید و روی آن را به دلخواه داخل شکلات یا شکر بزنید و سرو کنید. دونات بدون تخم مرغ خیلی پوک و نرم می باشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه دونات بدون تخم مرغ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه دونات بدون تخم مرغ

 • آرد ۲ تا ۳ لیوان
 • شکر ۵ ق غذا خوری
 • روغن مایع ۵ ق غذا خوری
 • بیکینگ پودر ۱/۲ ق مربا خوری
 • نمک نوک ق چای خوری
 • شیر ولرم ۱/۲ پیمانه

مواد لازم برای عمل آوری خمیرمایه

 • پودر مخمر ۱ ق غذا خوری سر پر
 • شکر ۱ ق غذا خوری
 • شیر ولرم ۱/۲ پیمانه

طرز تهیه دونات بدون تخم مرغ پوک و نرم و خوشمزه در خانه

مرحله اول : عمل آوری خمیر

ابتدا باید خمیر مایه را عمل بیاورید، برای این کار شیر و شکر و مخمر را داخل یک لیوان ریخته و هم بزنید و روی ظرف را برای ۱۰ دقیقه بپوشانید تا خمیرمایه عمل بیاید و کف کند به طوری که حجم آن دو برابر شود، دقت کنید دمای شیر باید ۴۰ درجه باشد یعنی زمانی که انگشت را داخل آن بزنید نباید دست را بسوزانید ولی گرما احساس شود.

مرحله دوم: مخلوط کردن خمیر

در ادامه شکر و نمک و بیکینگ پودر و روغن مایع و شیر ولرم را باهم مخلوط کنید و بعد خمیرمایه عمل آمده را اضافه کنید و هم بزنید و کم کم شروع به اضافه کردن آرد کنید تا جایی که خمیر وسط کاسه جمع شود. خمیر را روی سطح آردپاشی شده برای ۲۰ دقیقه باید ورز دهید و چانه کنید و در یک ظرف چرب شده برای ۲ ساعت صبر کنید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله سوم: وردنه کشی خمیر

بعد از ۲ ساعت که خمیر پف کرد باید با دست پف خمیر را بگیرید و از خمیر چانه های ۴۰ الی ۶۰ گرمی بگیرید و بعد روی چانه ها را بکشید و ۲۰ دقیقه مجدد استراحت دهید تا خمیر دوباره پف کند. حالا با کمک یک ماسوره یا نی وسط آن را سوراخ کنید.

مرحله چهارم: پخت دونات بدون تخم مرغ

روغن را داخل شیرجوش ریخته و صبر کنید تا گرم شود و بعد از داغ شدن باید دانه دانه دونات ها را سرخ کنید و در انتها روی شکر بغلطانید و یا می توانید شکلات تخته ی را ذوب کنید و دونات ها را به آن آغشته کنید و تزیین کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه دونات بدون تخم مرغ با پف زیاد

 1. با این مقدار مواد حدود ۱۶ عدد دونات خواهید داشت.
 2. می توانید به جای شیر از آب ولرم استفاده کنید.
 3. سالم بودن مخمر و دمای شیر مهم ترین عوامل عمل آمدن خمیرمایه می باشد.

همچنین ببینید 

از
4
دیدگاه