طرز تهیه دسر سوهان ایرانی نرم و کشدار و خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه دسر سوهان

 

یکی از دسرهای بسیار خوشمزه ایرانی می باشد که می توانید به راحتی آن را تهیه کنید. این دسر بسیار مقوی است و برای افطار و ماه رمضان نیز گزینه مناسبی است اگر طعم و مزه سوهان را دوست داشته باشید این دسر را نیز دوست خواهید داشت. این دسر نیاز به هم زدن زیادی دارد تا کشدار شود. این دسر اصیل ایرانی می باشد که در بیشتر شهرها تهیه می شود و می تواند گزینه خوبی برای یک عصرانه در کنار چایی باشد. بافت این دسر کرمی و نرم است و می تواند برای پذیرایی نیز مناسب باشد. امروز در پارسی دی دسر سوهان نرم و کشدار را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم 

تخم مرغ۶ عدد درشت یا ۷ عدد متوسط
پودر قند۱۰۰ گرم
کره۱۵۰ گرم
شیر۴ پیمانه
آرد سبوس دار۱۶۰ گرم
آرد جوانه گندم۱۰۰ گرم
نشاسته ذرت۴۰ گرم
گلاب۱ پیمانه
عرق هل۱/۲ پیمانه
زعفران ساییده شدهبه مقدار لازم
محلول غلیظ زعفرانبه مقدار لازم

طرز تهیه دسر سوهان نرم و کشدار

مرحله اول: هم زدن تخم مرغ

ابتدا تخم مرغ ها را داخل کاسه شکسته و به آن کمی پودر زعفران ساییده شده اضافه کنید بسته به اندازه تخم مرغ ها می توانید ۷ عدد متوسط یا ۶ عدد تخم مرغ درشت استفاده کنید و بعد تخم مرغ ها را با همزن بزنید تا کمی بوی زهم آن گرفته شود.

مرحله دوم: افزودن کره

سپس در ادامه پودر قند را اضافه کنید و هم بزنید تا کرمی رنگ و سبک و پفکی شود حتما از دور تند همزن کمک بگیرید. در ادامه کره به دمای محیط رسیده را اضافه کنید را اضافه کنید و با دور تند همزن بزنید تا کره به خورد تخم مرغ ها برود و مخلوط یکدستی بدست بیاد.

مرحله سوم: جوشاندن مواد

قابلمه مورد نظر را انتخاب کنید و به آن شیر را اضافه کنید و در ادامه آرد سبوس و آرد جوانه و نشاسته ذرت را داخل یک کاسه ریخته و هم بزنید سپس روی شیر الک کنید و با همزن دستی خوب مواد را هم بزندی هم زدن در این محرله بسیار مهم زیرا باعث می شود آرد گلوله نشوند سپس قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و مدام هم بزنید تا کم کم مواد غلیظ شوند.

مرحله چهارم: تهیه دسر سوهان

در ادامه وقتی غلیظ شد ملخوط تخم مرغ را اضافه کنید و مدام هم بزنید در این مرحله ممکن است دسر شما کمی شل شود اصلا نگران نباشید باد هم زدن مدام مجدد سفت می شود و بعد کمی زعفران دم کرده غلیظ اضافه کنید و هم بزنید به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه و در ادامه عرق هل و گلاب را اضافه کنید و هم بزنید تا اطراف قابلمه شروع به ریز جوش کند دسر شما آماده شده است داخل ظرف کشیده و با خلال و مغزیجات مختلف سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه دسر سوهان

  1. هر چر نوع آرد استفاده شده مرغوب تر باشد دسر با کیفیت تری خواهید داشت.
  2. برای کشدار شدن دسر آرد جوانه را بیشتر بریزید و برای نرم شدن نشاسته ذرت را بیشتر اضافه کنید.
  3. هم زدن مدام را فراموش نکنید.
  4. افزودن بیش از اندازه نشاسته ذرت باعث ترک خوردن دسر می شود.

همچنین ببینید  

طرز تهیه دسر سوهان ایرانی نرم و کشدار و خوشمزه مرحله به مرحله
4 (80%) 5 votes