طرز تهیه بلالیت دسر بوشهری خوشمزه و زعفرانی با ورمیشل

طرز تهیه بلالیت

 

بلالوت یکی از دسرهای زمستانه و قدیمی استان بوشهر می باشد که ریشه عربی و بعضا در بعضی جاها هندی دارد. این غذا یا دسر بسیار خوشمزه می باشد ولی مثل خیلی از غذاهای سنتی ایرانی به فراموشی سپرده شده است. بلالیت به عنوان صبحانه یا افطاری در ماه مبارک رمضان در کنار تخم مرغ زده شده سرو می شود و یا حتی عده ای در وعده نهار همراه با مرغ و ماهی بلالیت را می خورند. این میان وعده خوشمزه و مقوی بیشتر در زمستان تهیه می شود و در صبحانه و مراسمات عروسی و جشن ها طبخ می شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه بلالیت زعفرانی با ورمیشل را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

رشته ورمیشل۱ بسته
شکر۱ پیمانه
گلاب۱/۲ پیمانه
هل۱/۴ ق چای خوری
زعفرانبه مقدار لازم
کرهبه مقدار لازم

طرز تهیه بلالیت زعفرانی بوشهری با ورمیشل

مرحله اول: تهیه ورمیشل

ابتدا یک قابلمه را پر آب کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاد سپس رشته ورمیشل را داخل قابلمه ریخته و صبر کنید تا رشته ها کمی نرم شود (نگذارید خیلی له شود زیرا بعدا در مراحل پخت خمیر می شود) سپس رشته های ورمیشل را آبکش کنید.

مرحله دوم: تهیه شربت

داخل یک کاسه شکر و پودر هل و زعفران دم کرده و گلاب را ریخته و هم بزنید تا خوب مخلوط و یکدست شوند.

مرحله سوم: دم گذاشتن بلالیت

کمی کره را داخل قابلمه ریخته و صبر کنید تا ذوب شود سپس نیمی از ورمیشل را بریزید و مقداری از شهد یا شربت را رویش ریخته و هم بزنید سپس مابقی ورمیشل و شهد را ریخته و بلالیت خوشمزه را به مدت ۲۰ دقیقه با دمکنی دم بگذارید سپس داخل ظرف سرو کشیده و با خلال پسته یا گل محمدی تزئین کنید و به همراه تخم مرغ یا ماهی سرخ شده میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه بلالیت عربی

  1. مقدار شکر را بنا به ذائقه خود می توانید کم یا زیاد کنید.
  2. حرارت در حین دم کشیدن باید کم باشد زیرا بدلیل وجود شکر امکان دارد زود بسوزد.
  3. می توانید به جای زعفران از زردچوبه استفاده کنید.
  4. می توانید کمی آب به شهد اضافه کنید تا دانه های شکر کمی حل شود دقت کنید زیاد نریزید زیرا باعث خمیر شدن رشته ورمیشل می شود.
  5. ورمیشل ها حداقل ۲ دقیقه بجوشند در غیر این صورت خمیر می شوند.
  6. اگر طعم و مزه کره را دوست ندارید می توانید از روغن استفاده کنید.

همچنین ببینید  

از
2
دیدگاه