طرز تهیه شیرینی آب دندون خوشمزه و ساده مازندران به روش سنتی

شیرینی آب دندون

 

یکی از شیرینی های سنتی و خشک شمالی می باشد که بسیار خوشمزه و مناسب تهیه در نوروز می باشد. شیرینی آب دندون طرز تهیه آسانی دارد و ظاهری مشابه برنجی ولی با کمی تفاوت دارد اما دلیل نام این شیرینی که در زبان مازندرانی به باب دندون هم گفته می شود این است که این شیرینی از بس ترد است داخل دهن آب می شود. شما می توانید شیرینی آب دندون را در دو رنگ تهیه کنید و با افزودن مقداری زعفران شیرینی آب دندون زعفرانی داشته باشید. برای اینکه شیرینی های سنتی به نتیجه دلخواه برسند بهتر است تمام مواد را خوب اندازه کنید. امروز در پارسی دی شیرینی آب دندون را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

روغن جامد یا کره یا روغن صاف قنادی۱/۲ پیمانه
زرده تخم مرغ۱ عدد
پودر قند۱/۲ پیمانه
آرد سفید۱/۲ پیمانه
آرد برنج۳/۴ پیمانه
بیکینگ پودر۱/۴ ق چای خوری
زعفران دم کرده۱ ق غذا خوری
پودر هل۱ ق چای خوری
تخم خرفهبه مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی آب دندون مازندران

مرحله اول : مخلوط  روغن و پودر قند

ابتدا تمام مواد را قبل از شروع کار داخل دمای محیط قرار دهید اگر از کره استفاده می کنید حتما به دمای محیط رسیده و نرم شده باشد. داخل یک کاسه پودر قند را الک کرده و به همراه روغن یا کره با همزن برقی خوب هم بزنید تا کرم رنگ شود حتما در حین هم زدن با لیسک دور گیری کنید تا تمام روغن یا کره هم بخورد.

مرحله دوم : افزودن زرده

در ادامه زرده تخم مرغ و به همراه پودر هل اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شود سپس همزن برقی را کنار بگذارید. آرد سفید و آرد برنج و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و الک کنید.

مرحله سوم : تهیه خمیر شیرینی آب دندان

مخلوط آرد را به تدریج به مواد اضافه کنید تا مانند خمیر جمع شود پس حتما آرد را یکباره نریزید چون جنس و نوع آردها با هم متفاوت است ممکن است کمی بیشتر یا کمتر آرد بخواهد باید در حدی باشد که وقتی در دست گلوله می کنید ترک دار نباشد خمیر را با دست جمع کنید در این مرحله می توانید مواد را به دو قسمت تقسیم کنید و به یک قسمت زعفران دم کرده غلیظ اضافه کنید سپس خمیر ها را در نایلون قرار داده و بمدت ۱ ساعت داخل یخچال بگذارید.

مرحله سوم : تهیه شیرینی آب دندون

فر را روشن کنید تا گرم شود سپس کف سینی مورد نظر را کاغذ روغنی بیاندازید. مواد شیرینی را از یخچال بیرون بیاورید و به اندازه فندوق از مواد بردارید و در دست گرد کنید و روی آن را مهر بزنید یا می توانید با ماسوره روی شیرینی ها طرح ایجاد کنید سپس آن ها را با فاصله از هم روی سینی قرار دهید.

مرحله چهارم : پخت شیرینی آب دندون

روی شیرینی ها آماده شده مقداری خرفه ریخته و آن را داخل فر بمدت ۲۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ درجه قرار دهید تا شیرینی پخته شوند سپس از فر خارج کنید تا کمی که از حرارت افتاد و خنک شد آن را از روی سینی جدا کنید و داخل ظرف دربسته قرار دهید.

مرحله پنجم :شیرینی آب دندون بدون فر

برای پخت شیرینی بدون فر باید از ماهیتابه دو طرفه استفاده کنید بدین صورت که کف تابه دو لایه کاغذ روغنی انداخته و روی شعله پخش کن قرار دهید تا تابه گرم شود سپس شیرینی ها را داخل تابه قرار داده و واشر دو تابه را دربیاورید و بمدت ۲۰ دقیقه با شعله کم بگذارید تا پخته شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی آب دندون

  1. اگر بعد از استراحت خمیر احساس کردید خمیر کمی شل شده می توانید مقداری آرد شیرینی پزی به آن اضافه کنید.
  2. اگر احساس کردید خمیر شما مقداری ترک دار می شود می توانید کمی گلاب به خمیر اضافه کنید.
  3. حتما شیرینی ها را بعد از خنک شدن جدا کنید تا از هم نپاشد.
  4. اگر از کره استفاده می کنید زمان ماندگاری شیرینی کمتر می شود.
  5. می توانید از ترکیب روغن جامد با کره استفاده کنید.

همچنین ببینید  

از
5
دیدگاه