طرز تهیه سمبوسه گوشت و سیب زمینی خانگی خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه سمبوسه

یکی از غذاهای پر طرفدار و محبوب ایرانی است که اصالت آن مانند فلافل متعلق به شهرهای جنوبی کشور می باشد. این غذای خوشمزه از محبوبیت خاصی در میان ایرانیان برخوردار است و به همین دلیل در انواع متفاوتی طبخ می شود.از معروف ترین انواع سمبوسه در جهان می توان به سمبوسه سیب زمینی ، سمبوسه گوشت ، سمبوسه پیتزایی ، سمبوسه هندی و سمبوسه افغانی اشاره کرد. محبوبیت سمبوسه در حدی است که در هر شهری به راحتی می توانید در کنار خیابان این غذای خوشمزه را بیابید.با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر سمبوسه تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری سمبوسه تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی سمبوسه با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

سیر۲ حبه
گشنیز۵۰ گرم
پیاز متوسط۲ عدد
سیب زمینی۲ عدد
فلفل دلمه ای۱ عدد
نان لواشبه مقدار لازم
روغن مایعبه مقدار لازم
گوشت چرخ کرده۲۰۰ گرم
رب گوجه فرنگی۲  ق غذا خوری
نمک ، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه سمبوسه

1مرحله اول: آماده سازی

ابتدا گشنیز را میشوییم و در آبکش قرار می دهیم تا آب اضافه آن خارج شود و روی تخته ریز خرد می کنیم.فلفل دلمه ای را نیز شسته و ریز خرد میکنیم و بعد دو حبه سیر و پیازها زا پوست میگیریم و میشوییم و روی تخته نگینی خرد میکنیم.

2مرحله دوم: تفت دادن مواد

در تابه ای روغن میریزیم و روی حرارت کم میگذاریم تا کم کم داغ شود سپس پیاز و سیر را در روغن ریخته و تفت میدهیم تا نرم شوند و آن وقت گوشت چرخ کرده را اضافه میکنیم و تفت میدهیم و فلفل دلمه ای ها را به مواد می افزاییمو مواد را زیر و رو میکنیم و تفت میدهیم تا رنگ گوشت کاملا تغییر کند سپس رب گوجه فرنگی را به همراه گشنیز خرد شده و نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به تابه می افزاییم و مجددا تفت میدهیم تا زمانی که احساس کنیم گوشت ما کاملا پخته است

3مرحله سوم: پیچیدن سمبوسه

سپس تابه را از روی حرارت بر میداریم و به کنار میگذاریم تا مواد کمی خنک شوند. سیب زمینی ها را پوست میگیریم و میشوییم و روی تخته به صورت نگینی خرد میکنیم.در تابه ای روغن ریخته و با حرارت کم صبر میکنیم تا داغ شود سپس سیب زمینی خرد شده را در آن تفت میدهیمو تامل میکنیم تا طلایی رنگ و سرخ شود و بعد به مواد داخل تابه اضافه میکنیم. نان لواش ها را به صورت طولی با عرض۶ تا ۸ سانتی متر با یک قیچی تیز برش می زنیم و برای درست کردن هر سمبوسه مقداری از موادی که آماده کردیم را در قسمتی که نان را برش زدیم میریزیم

4مرحله چهارم: سرخ کردن

و با زاویه ۹۰ درجه نان را تا میزنیم. نان سمبوسه های ما باید به شکل یک مثلث باشند. زمانی که تمام سمبوسه ها را پیچیدیم در تابه ای ترجیحا کوچک با عمق زیاد روغن میریزیم به حدی که کاملا سمبوسه ها در روغن شناور شوند،سپس زیر حرارت را کم میکنیمتا به مرور زمان روغن خوب داغ شود،آنگاه سمبوسه ها را در آن سرخ میکنیم.(کم کردن حرارت باعث مغز پخت شدن سمبوسه میشود) در آخر سمبوسه های سرخ شده را در یک ظرف بگذارید و با سس کچاب یا سس گوجه فرنگی نوش جان کنید.

فوت فن های دستور پخت سمبوسه گوشت

  1. می توانید به دلخواه داخل سرخ کن بدون روغن با دمای ۲۰۰ درجه سرخ کنید تا رژیمی تر شود.
  2. می توانید از پنیر یا مواد دلخواه داخل سمبوسه استفاده کنید.
  3. مقدار تند و تیزی سمبوسه به ذائقه شما بستگی دارد.

همچنین ببینید

از
76
دیدگاه