خواص روغن حیوانی

خاصیت های روغن حیوانی

خواص روغن حیوانی

روغن حیوانی چه خواصی دارد؟

روغن حیوانی ریشه هندوستانی دارد؛ این روغن در کشورهای مختلف وجود دارد؛ در آسیا، آفریقای مرکزی و شبه قاره هند به وفور یافت می شود.

طعم و عطر جالب روغن حیوانی باعث شده است تا بتوان در پخت غذاهای مختلف از آن استفاده نمود.

روغن حیوانی ترکیب خالصی از چربی ها می باشد که برای نگهداری این نوع روغن نیازی به یخچال نیست. روغن حیوانی را می توان سال ها بدون اینکه در یخچال قرار دهید نگهداری کرد. این ویژگی باعث شده است که در زمان های گذشته از روغن حیوانی استفاده می شده است چون یخچال وجود نداشت.

افزایش انرژی

روغن حیوانی باعث افزایش انرژی بدن می شود. روغن حیوانی دارای اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه می باشد. چربی های این روغن برای سلامت بدن مفید می باشد و توسط کبد برای تولید انرژی به کار گرفته می شود.

روغن حیوانی به مانند سایر چربی ها نیست که به بافت چربی تبدیل شود و باعث افزایش وزن شود. روغن حیوانی برای انجام فعالیت های روزانه بسیار مفید و کاربردی می باشد و برای کسانی که ورزش های سنگین نظیر بدنسازی انجام می دهند بسیار مناسب می باشد.

کاهش حساسیت یا آلرژی

روغن حیوانی باعث کاهش حساسیت می شود.

روغن حیوانی عاری از شیر یا دوغ می باشد. کسانی که بیماری عدم تحمل لاکتوز دارند و نمی توانند از کره استفاده کنند می توانند از روغن حیوانی به راحتی استفاده کنند.

سلامت قلب

روغن حیوانی برای سلامت قلب بسیار مفید می باشد. روغن حیوانی سرشار از چربی های مفید بوده که به سلامت قلب کمک می کند. اسیدهای چرب امگا سه می تواند باعث تنظیم سطح کلسترول بد بدن شود و کیفیت چربی مصرفی را افزایش می دهد.

کمک به سلامت دستگاه گوارش

روغن حیوانی دارای بوتریک اسید می باشد که از اسیدهای چرب کوتاه زنجیری تشکیل شده است. بوتریک اسید باعث کاهش التهابات بدن می شود. اگر می خواهید به دستگاه گوارش خود کمک کنید می توانید از روغن حیوانی استفاده کنید.

کسانی که از بیماری کولیت زخمی رنج می برند می توانند از این روغن استفاده کنند. روغن حیوانی در ططب سنتی برای درمان التهاب موثر است.

روغن حیوانی باعث می شود تا کربوهیدرات در بدن به شکل قابل هضم درآید. روغن حیوانی باعث می شود تا شاخص گلوکز غذاها کاهش پیدا کند. این امر باعث می شود تا قندخون پس از مصرف غذا دیرتر افزایش پیدا کند و شخص احساس سیری کند.

یکی دیگر از خواص روغن حیوانی درمان یبوست می باشد. شما می توانید روغن حیوانی را با شیر ترکیب کنید که برای درمان یبوست مفید است. ۲ قاشق روغن حیوانی به همراه شیر داغ راه موثری برای درمان یبوست است.

نابودی رادیکال های آزاد

روغن حیوانی دارای خواص بی نظیری مانند ویتامین آ، اسیدلینولئیک کونژوگه و کارتنوئید می باشد که به نابودی رادیکال های آزاد در بدن کمک می کند.

روغن حیوانی خواص ضدسرطانی دارد و باعث کاهش استرس اکسیداتیو در بدن می شود. این امر باعث می شود تا از خطر بیماری های مزمن مانند سرطان جلوگیری کند.

سلامت چشم

روغن حیوانی به سلامت چشم کمک می کند. ویتامین آ موجود در روغن حیوانی برای سلامت چشم ها مفید است. کارتنوئیدها باعث می شود تا رادیکال های آزاد را مهار کنند. آنتی اکسیدان های موجود در روغن حیوانی باعث مقابله با بیماری های چشمی می شود.

روغن حیوانی را به صورت مرتب مصرف کنید چرا که باعث جلوگیری از بیماری دژنراسیون ماکولا و آب مروارید می شود.

تقویت دستگاه ایمنی

مهم ترین بخش روغن حیوانی بوتریک اسید می باشد که باعث زیاد شدن تولید لنفوسیت های تی می شود. این بخش مهمی در سیستم ایمنی بدن می باشد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود می توانید از روغن حیوانی استفاده کنید.

کمک به تحمل سرما

مصرف کردن روغن حیوانی در زمان های قدیم برای درمان بیماری های مختلف و کمک به تحمل سرما مرسوم بوده است. این کار در هندوستان رواج داشته است. روغن حیوانی به شما کمک می کند تا از درون گرم شوید و بتوانید سرمای بیرون را تحمل کنید. شما اگر می خواهید در روزهای سرد سال گرم شوید بهتر است از روغن حیوانی استفاده کنید.

کمک به درمان گرفتگی بینی

قطعا همه ی افراد در طول زندگی خود چندین بار دچار سرماخوردگی و گرفتگی بینی شده اند. گرفتگی بینی بسیار آزار دهنده می باشد. این امر منجر به سختی در تنفس، کاهش حس چشایی و سردرد می شود.

روغن حیوانی می تواند به بهبود وضع کمک کند. برای کاهش گرفتگی بینی و بهبود سرماخوردگی خود می توانید مقداری روغن حیوانی را در داخل حفره بینی خود بریزید. این کار باعث می شود تا مسیر تنفس شما آزاد شود. روغن حیوانی باعث از بین بردن عفونت دستگاه گوارش می شود.

منبع خوبی از چربی‌های مفید

اگر به دنبال کاهش وزن هستید می توانید کاهش مصرف چربی را در رژیم غذایی خود قرار دهید. اما بدانید حذف کامل چربی ها از رژیم غذایی باعث آسیب رسیدن به بدن می شود. مضرات حذف چربی از رژیم غذایی بیشتر از فواید آن می باشد.

پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها از موادی می باشند که برای ادامه فعالیت به چربی نیاز دارند. شما می توانید روغن حیوانی را جایگزین روغن های مضر کنید و به جای حذف کامل چربی هله هوله ها را از رژیم خود حذف کنید.

کمک به سلامت پوست

یکی از فایده های مهم روغن حیوانی کمک به سلامت پوست می باشد. در زمان های قدیم از روغن حیوانی برای زیبایی پوست استفاده می شده است.

اسیدهای چرب حیاتی موجود در این روغن باعث تقویت پوست و بهبود سلامت آن می شود. روغن حیوانی برای هر نوع پوستی مفید می باشد و باعث آبرسانی بیشتر پوست می شود.

احتیاط

شما می توانید به جای استفاده از کره از روغن حیوانی استفاده کنید. روغن حیوانی از چربی درست شده است.

سعی کنید در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید. مصرف بیش از اندازه روغن حیوانی باعث می شود تا عوارض منفی به دنبال داشته باشد.

اگر به کلسترول بالا دچار هستید برای مصرف این نوع از روغن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

روغن حیوانی را به میزان لازم در رژیم غذایی خود قرار دهید تا در سلامت کامل باقی بمانید.