طرز تهیه سبزه خاکشیر فوری 4 روزه در بشقاب، کوزه سفالی برای عید نوروز

طرز تهیه سبزه خاکشیر

سبزه خاکشیر یکی دیگر از سبزه های نوروزی می باشد که فوری و خیلی سریع آماده می شود و می توانید به سادگی با کمی خاکشیر تهیه کنید. برای تهیه این سبزه فقط ۱ هفته زمان نیاز دارید تا یک سبزه فوق العاده برای سفره هفت سین بسیار مناسب است. شما می توانید این سبزه را داخل بشقاب یا یا روی کوزه با اسفنج تهیه کنید. این سبزه فوق العاده زیبا می باشد و مخصوص کسانی می باشد که هنوز اقدام به تهیه سبزه نکردن زیرا زمان زیادی برای آماده شدن لازم ندارد و می توانید به راحتی در یک هفته آن را داشته باشید. شما می توانید در ظرف های مختلف اسفنج قرار دهید و خاکشیر را روی آن بریزید و مداوم آب اسپری کنید تا سبزه شروع به جوانه زدن کند. سبزه یکی از اجزای اصلی سفره هفت سین می باشد که زیبایی خاصی دارد و از گذشته تا به امروز بین ما ایرانی رسم بوده و آن را تهیه می کردیم. امروز در پارسی دی طرز تهیه سبزه خاکشیر را داخل بشقاب و کوزه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

خاکشیر1/2 پیمانه

طرز تهیه سبزه خاکشیر

1مرحله اول: آماده سازی خاکشیر

خاکشیر را بدون تمیز کردن داخل یک کاسه بریزید و روی ان کمی آب بریزید و صبر کنید خاکشیر آب را به خود جذب کند و پف کنند. شما می توانید از خاکشیر یا تخم شربتی یا شاهی استفاده کنید و دقیقا همه مراحل تهیه آن ها باهم یکی می باشد.

2مرحله دوم: تهیه سبزه خاکشیر در بشقاب

یک ابر یا اسفنج را مناسب با اندازه بشقاب خود انتخاب کنید  و شروع کنید با قیچی به شکل یک نیم دایره برش بزنید و یا می توانید یک کاسه را انتخاب کنید و روی آن ابر بکشید و مانند شکل با نخ آن راخوب فیکس کنید و بعد خاکشیر خیس خورده را روی سطح ابر یا اسفنج بریزید و هر روز با اسپری آب آن را خیس و مرطوب کنید تا شروع به جوانه زدن کند و حتما در جای گرم قرار دهید.

3مرحله سوم: تهیه سبزه خاکشیر در کوزه سفالی

برای تهیه سبزه خاکشیر در کوزه سفالی باید یک کوزه سفالی را انتخاب کنید. بعد یک جوراب را کشی استفاده کنید و کوزه را کاور کنید. می توانید از ویدیو انتهای پست استفاده کنید و کامل تهیه آن را مشاهده کنید. بعد از کشیدن جوراب روی کوزه باید خاکشیر خیس خورده را روی سطح جوراب بکشید و بعد آب روی آن اسپری کنید و بعد یک نایلون را روی کوزه کشیده و خوب کاور کنید تا شب جوانه خواهد زد بعد در جای پر نور و گرم قرار دهید و روزانه آب روی آن اسپری کنید تا رشدکند.

نکات کلیدی در تهیه سبزه خاکشیر به دو روش

  1. شما حتی می توانید از یونولیت های طرح دار استفاده کنید تا سبزه های شکل دار داشته باشید.
  2. اگر کوزه سفالی نداشتید می توانید از یک شیشه نوشابه استفاده کنید و آن را پنبه یا ابر کاور کنید و نخ بسته و خاکشیر را روی آن بریزید.
  3. این سبزه نهایت در ۴ روز آماده می شود.
  4. بعد از اینکه سبزه رشد کرد باید کاور را بردارید.

همچنین ببینید

از
19
دیدگاه