طرز تهیه روغن دنبه بدون بو خانگی عالی و مفید با ماست و سرکه

طرز تهیه روغن دنبه بدون بو

روغن دنبه بدون بو را چگونه تهیه کنیم؟ روغن دنبه یکی پر طرفدارترین روغن ها در زمان گذشته بوده بطوریکه تا چند دهه پیش دنبه از گوشت گران تر بوده است و ارزش بیشتری برای آن قائل می شدند اما روغن دنبه گوسفندی سه برابر بیشتر از روغن های معمولی انرژی دارد. طبع روغن دنبه گرم می باشد اما از خواص روغن دنبه می توان به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب، ایجاد تناسب اندام، استخوان ساز، ضد افسردگی، هضم و جذب راحتی دارد، شفافیت پوست و رفع تیرگی پوست از خواص های مهم روغن دنبه می باشد اما تفاله روغن دنبه اگر سیاه و سوخته نباشد قابل مصرف می باشد چربی روغن دنبه به همان میزان که وارد بدن شود به همان میزان نیز خارج می شود. می توانید در تهیه روغن دنبه از شیر و یا ماست استفاده کنید تا رنگ آن روشن شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه روغن دنبه بدون بو را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

دنبه گوسفندی۲ کیلوگرم
آب۲ کاسه
سرکه سیب۱ پیمانه
پیاز۳ عدد
ماست۱ کیلوگرم
هل3 عدد
رزماری یا برگ بو1 عدد
نمک1/4 پیمانه
زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه روغن دنبه

1مرحله اول : آماده سازی دنبه

ابتدا دنبه ها را خرد کنید و یا می توانید آن را ها را یکبار چرخ کنید سپس داخل یک کاسه آب نمک درست کنید و دنبه ها را داخل آب و نمک ریخته و اجازه دهید بمدت ۸ ساعت داخل آن بماند سپس آبکش کنید.

2مرحله دوم : افزودن پیاز به روغن دنبه

بعد از آبکش کردن آن را داخل قابلمه ریخته و ۳ عدد پیاز را پوست بگیرید و به صورت درسته داخل آن بریزید و روی شعله بسیار ملایم به مدت ۶ ساعت قرار دهید تا به روغن برسد و رنگ دنبه ها قهوه ای رنگ شود.

3مرحله سوم : افزودن سرکه سیب

وقتی رنگ دنبه ها کمی تغییر کرد سرکه سیب را اضافه کنید و هم بزنید بهتر است برای کیفیت بهتر روغن دنبه از سرکه خانگی استفاده کنید ولی اگر در دسترس نیست نگران نباشید.

4مرحله چهارم : افزودن ماست به روغن دنبه

روغن دنبه را آبکش کنید تا جزغاله آن جدا شود سپس روغن صاف بدست آمده را داخل قابلمه ریخته و به آن ماست و کمی زردچوبه و هل و چند عدد برگ رزماری تازه یا خشک را اضافه کنید.

5مرحله پنجم : تهیه روغن دنبه بدون بو

در ادامه مواد را هم بزنید و روی شعله ملایم بمدت ۱ ساعت دیگر قرار دهید تا روغن دنبه تهیه شود سپس آن را از صافی یا پارچه نخی رد کنید و داخل ظرف های شیشه ای ریخته و بعد از خنک شدن داخل یخچال نگهداری کنید شما می توانید از این روغن بجای روغن صنعتی استفاده کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه روغن دنبه

  1. می توانید برای طعم بهتر روغن دنبه آن را با شحم گاوی ترکیبی تهیه کنید.
  2. اگر سرکه قرمز استفاده کنید رنگ روغن شما تیره می شود.
  3. از جرغاله های بدست آمده می توانید نان تهیه کنید.
  4. پخت روغن دنبه باید با آرامی صورت بگیرد پس کاملا صبور باشید تا یک روغن دنبه بدون بو و مزه تهیه کنید.
  5. بهتر است برای تهیه روغن دنبه از قابلمه روحی استفاده کنید.
  6. افزودن سرکه و ماست باعث از بین رفتن بوی زهم دنبه می شود.
  7. بجای ماست از دوغ یا شیر نیز می توانید استفاده کنید.

همچنین ببینید  

از
11
دیدگاه