طرز تهیه شله زرد برای 40 تا کاسه (با 1.5 کیلوگرم برنج) ویژه محرم

طرز تهیه شله زرد برای 40 تا کاسه

 

شله زرد نذری به عنوان یک غذای محبوب و متنوع در ایام مذهبی و مراسم خاص در ایران استفاده می‌شود. شله زرد یکی از خوشمزه ترین و راحت ترین نذری ها می باشد که شما می توانید هر موقع که خواستید این شله زرد را تهیه کنید. اما این بار همه مواد برای ۴۰ عدد کاسه متوسط یا ۱۰۰ پیاله متوسط برای شما اندازه گیری شده است و شما می توانید با یک رسپی فوق العاده ساده و مظمئن نذری خود را تهیه و پخش کنید. شله زرد را می توانید با دارچین و گل محمدی و یا انواع شابلون ها تزیین کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه شله زرد برای ۴۰ تا کاسه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

برنج نیم دانه۱ و نیم کیلو
شکر۴ و نیم کیلو
گلاب۲ پیمانه
زعفران غلیظ دمکردهنصف پیمانه معادل نیم مثقال
عرق دارچیننصف پیمانه به دلخواه
عرق هل۱/۳ پیمانه به دلخواه
خلال بادام۲۰۰ گرم
کره۲۰۰ گرم

 

طرز تهیه شله زرد نذری

مرحله اول: آماده سازی برنح

برنج را تمیز شسته و از ۲۴ ساعت قبل خیس کرده و برنج خیس خورده را داخل قابلمه ریخته و به اندازه ی ۳ لیتر آب روی برنج ریخته و روی حرارت قرار دهید تا جوش آید و وقتی بجوش آمد حرارت را ملایم کنید تا برنج پخته و شکفته شود و اگر آب برنج کم شد ولی کامل شکفته نشده بود، دوباره کم کم تا ۲ لیتر آب اضافه کنید تا کامل پخته و شکفته شود.

مرحله دوم: افزودن شکر

وقتی برنج کامل شکفته شد و آبش تقریبا کشیده شد، شکر را اضافه کنید و به محض اینکه شکر حل شود ،شله زرد به آب می افتد و نیازی به اضافه کردن آب نیست.

مرحله سوم: افزودن زعفران

زعفران،گلاب و عرقیجات و کره را افزوده و نیمی از خلال را که شسته ایم به شله زرد افزوده و شله زرد‌را با حرارت بسیار کم دم بگذارید تا کامل جا بیفتد.

مرحله چهارم: تهیه شله زرد نذری

پس از پخت داخل ظروف ریخته و با پودر دارچین و خلال های باقیمانده تزیین کنید و یا می توانید شابلون های مختلف را از لوازم قنادی ها تهیه کنید و کمی چرب کنید و روی شله زرد قرار دهید و داخل آن را با دارچین پر کنید. نذرتون قبول

 

فوت و فن های دستور تهیه شله زرد برای ۴۰ تا کاسه

  1. این مقدار به شما ۴۰ کاسه پلاستیکی کوچک می دهد و یا ۱۰۰ پیاله خانگی.
  2. می توانید برای این که برنج خوش رنگ تر شود موقع خیس کردن کمی زعفران روی آن بریزید.
  3. اگر برنج کامل نپخته باشد و شکر را اضافه کنید برنج ها دیگر پخته نمی شود زیرا شکر مانع پختن برنج می شود.
  4. وقتی شکر را اضافه کردید هم بزنید تا خوب حل بشه و شله زرد ته نگیرد.
  5. صبر کنید تا شله زرد غلیظ  شود و بعد خلال بادامی که از قبل در کمی گلاب خیس کردید رو به آن اضافه کنید.
  6. به هیچ عنوان تا قبل از اضافه کردن شکر به برنج، آش را هم نزنید وگرنه ته میگیرد و مجبورید پای گاز باشید و مدام هم بزنید.
  7. نوک قاشق چایخوری نمک به برنج در حال پخت اضافه کنید که باعث می شود شیرینی شله زرد بیشتر خودش را نشان دهد.
  8. برای چشیدن میزان شکر شله ‏زرد، مقداری از آن را در ظرفی ریخته تا سرد شود، سپس آن را مزه کنید زیرا در صورت داغ ‏بودن، میزان شیرینی شله ‏زرد دقیق نخواهد بود.به طور معمول اندازه شکر تقریبا دو برابر اندازه برنج در نظر گرفته می شود.
  9. برای اضافه کردن هل به شله زرد ، بهترین روش به دست آوردن عرق هل است که یعنی چند دانه ی هل را با مقدار کمی آب جوش توی ظرف در بسته ای ریخته و روی بخار آب به مدت نیم ساعت دم بکشد و موقع اضافه کردن عرق هل به شله زرد، دانه های هل را خارج کنید
از
3
دیدگاه