خواص ارده با شیره و عسل چیست؟ فواید ارده برای دیابت، معده، مردان + بهترین زمان مصرف

خواص ارده

خواص ارده

 

خواص ارده یا طحینه یکی از خوراکی های بسیار خوشمزه می باشد مه دانه کنجد تهیه می شود و در آشپزی و انواع سس ها کاربرد بسیار خوبی دارد. ارده به تنهایی یک ماده کامل غذایی می باشد و برای صبحانه و عصرانه گزینه بسیار خوبی می باشد. شما می توانید ارده را با شیره انگور یا خرما یا عسل ترکیب کنید و یک صبحانه مقوی بخورید و یا می توانید بدون افزودن هیچ ماده ی با نان تازه میل کنید. بهتر است برای اینکه ارده سالم تری داشته باشید خودتان در منزل ارده تهیه کنید و یا از جا های معتبر ارده بگیرید. ارده انرژی لازم را به بدن می دهد و برای کاهش وزن گزینه بسیار خوبی می باشد. رنگ ارده قهوه ای مایل به زرد است و بافت نرم و صافی دارد و سرشار از مواد مغذی بسیار زیادی است که خطر التهاب را کاهش می دهد و برای پیشگیری بیمارهای بسیار مفید است. امروز در پارسی دی خواص ارده را می توانید مشاهده کنید.

جدول ارزش غذایی ارده در هر ۱۰۰ گرم

کالری هر ۱۰۰ گرم ارده۵۹۵
چربی۵۴ گرم
چربی اشباع شده۸ گرم
سدیم۱۱۵ میلی گرم
پتاسیم۴۱۴ میلی گرم
کربوهیدرات۲۱ گرم
پروتئین۱۷ گرم
آهن۵۰%
کلسیم۴۲%
ویتامین B6۵%

خواص ارده شیره

ارده شیره یکی از مقوی ترین و خوشمزه ترین خوراکی دنیا می باشد که برای صبحانه یکی از بهترین گزینه ها می باشد. طبع ارده شیره هر دو گرم است و مصرف آن برای سرد مزاجان بسیار مفید می باشد. ولی گرم مزاج ها باید در مصرف این ماده احتیاط کنند زیرا موجب غلیظ شدن صفرا و جوش زدن می شود. میزان کالری ارده و شیر در ۱ ق غذا خوری معادل ۱۲۵ می باشد.

 • ارده شیره انرژی زا بوده و برای فصل زمستان که بدن انرژی بیشتری لازم دارد گزینه خوبی می باشد.
 • ارده شیره از لخته شدن خون جلوگیری می کند و خاصیت آنتی ترومبوتیک دارد.
 • ارده شیره می توانید سطح کلسترول خون را کاهش دارد و برای تنظیم ضربان قلب گزینه خوبی می باشد.
 • ارده شیره کلسیم روزانه بدن را تامین می کند و برای درمان درد مفاصل گزینه بسیار خوبی می باشد.
 • ارده شیره نیاز روزانه بدن به اسید فولیک را تامین می کند و برای کسانی که دچار کم خونی هستند گزینه عالی می باشد.
 • ارده شیره یک میلن می باشد و برای رفع یبوست مناسب است.
 • ارده شیر برای نرم کرده سینه و اختلالات کبد گزینه خوبی می باشد.

خواص ارده

خواص ارده و عسل

ارده و عسل یک میان وعده بسیار خوشمزه است و می تواند یک صبحانه مقوی می باشد و تاثیرات بسیار خوبی در بدن دارد. جالب است بدانید ترکیب ارده و عسل نه تنها در ایران بلکه در کشور های همچون لبنان، ترکیه و ارمنستان نیز به عنوان یک صبحانه خوشمزه مصرف می شود.

 • ارده و عسل برای کبد و کلیه بسیار مناسب است و باعث سم زادیی کبد و کلیه می شود.
 • ارده و عسل برای درمان استخوان وآتروز گزینه می باشد.
 • ارده و عسل برای زنان باردار گزینه بسیار خوبی می باشد زیرا در این دوران بدن با کمبود انرژی مواجه می شود و شما از این طریق می توانید انرژی لازم بدن را تامین کنید.
 • ارده عسل و برای کودکان نیز گزینه خوبی می باشد.

خواص ارده برای دیابت

ارده و کنجئد به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد خطر ابتلا به دیابت ۲ را کاهش می دهد. مینزیم موجود در دانه کنجد کاهش ابتلا به دیابت و کنترل علائم آن نقش بسزایی دارد. ارده باعث می شود سطح انسولین و گلوگز بدن کاهش پیدا کند.

خواص ارده کنحد برای معده

یبوست در اثر برخی عوامل ایجاد می شود و برای رفع آن می تواند از ارده استفاده کنید. ارده در طول هفته و ماه باعث کاهش کلسترول بد خون شده است و از بروز بیمارهای جلوگیری می کند.

خواص ارده

خواص ارده برای زنان

ارده از بهترین موادغذایی برای زنان بوده و بسیازی از نیازهای بدن و مواد معدنی را تامین می کند. ارده در زنان قاعده آور استا و بیماری رحم را رفع می کند.

خواص ارده برای مردان

تغدیه یکی از مهم ترین عوامل برای عملکرد اندام های بدن می باشد و برای باوری و تقویت قوای جنسی مصرف ارده بسیار موثر است و می تواند با افزایش میل جنسی شود.

خواص ارده برای کودکان

ارده غذایی انرژی زا بوده و مصرف آن برای کودکان به دلیل تحرکی که دارند بسیار مناسب است. خوردن ارده برای کودکان موجب تقویت حافظه نیز می شود.

خواص ارده برای کبد و کلیه

ارده حاوی ترکیباتی است که به محافظت از کبد و کلیه تاثیر می گذارد و می تواند سموم زائد از بدن را دفع کند، این ماده غذایی با کاهش تولید چربی در کبد و افزایش چربی سوزی تاثیر بالقوه  ای برا کاهش خطر ابتلا به کبد چرب دارد.

خواص ارده برای لاغری

ارده در دوران کاهش وزن یکی از ماده های بسیار مفید است به شرطی که اعتدال د رآن رعایت شود و دقت کنید ارده کالری بالایی دارد و ممکن است در صورت زیاده روی نتیجه بالعکس نشان دهد. مصرف متعادل ارده می تواند نیازی های بدن در طول رژیم غذایی کمک کند.

خواص ارده تقویت سیتسم عصبی

ارده شامل ترکییاتی می باشد که می تواند سلامت مغز را بهبود ببخشد. همچنین م یتواند خطر ابتلا به بیماری آلزامیر را کاهش دهد. طبق معالعات انجام شده دانه کنجد تاثیر زیادی در مغز انسان دارد و برای بهبود جریان خون در مغز و سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد.

بهترین زمان مصرف ارده

خواص ارده

 

بهترین زمان مصرف ارده برای وعده صبحانه می باشد که ی توانید با عسل و شیره انگور یا خرما تهیه کنید و یا حتی می توانید در تهیه سس های مختلف استفاده کنید، مصرف ارده در هنگام صبح باعث می شود انرژی بیشتری داشته باشید و احساس سیری طولانی مدت به شما دست می دهد پس برای کسانی که رژیم غذایی دارند گزینه بسیار خوبی می باشد. ارده شیره برای صبحانه مثل بمب انرژی عمل می کند و شما حتی می توانید با انواع مربا ها نیز ترکیب کنید. در فصل گرما به مقدار زیاد توصیه نمی شود.

مضرات مصرف ارده

خواص ارده

 

ارده کنجد انرژی بسیار بالا و کالری زیادی دارد و در صورت مصرف بیش از حد و عدم تحرک سبب چاقی و اضافه وزن می شود، استفاده از ازده برای افراد دیابتی مضر است. روغن ارده را می توانید برای پخت و پز استفاده کرد و نباید برای سرخ کردن استفاده کنید. زیاد روی در خوردن ارده سبب گرفتن رگ ها می شود.
همچنین ببینید