طرز تهیه شربت آلبالو خانگی طبیعی خوشمزه و خوشرنگ در منزل

طرز تهیه شربت آلبالو

یکی از انواع شربت های خوشمزه و مجلسی ایرانی است که مانند شربت پرتقال بیشتر برای پذیرایی در مهمانی ها و مجالس مورد استفاده قرار می گیرد. شربت آلبالوی طبیعی علاوه بر اینکه طعم بسیار خوبی دارد برای سلامتی بدن نیز مفید است. با مقدار موادی که در این دستور قرار گرفته است می توانید برای ۱۲ نفر شربت آلبالو تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری شربت آلبالو تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش شربت آلبالو با وبسایت پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

آلبالو۲۵۰ گرم
شکر۵۰۰ گرم
آب ولرم۱/۲ پیمانه

طرز تهیه شربت آلبالو

1مرحله اول: آماده سازی آلبالو

برای تهیه شربت آلبالوی طبیعی ابتدا آلبالوها را تمیز می کنیم و اگر لابه لای آنها از برگ های درخت بود آنها را می گیریم و آلبالوها را در قابلمه ای می ریزیم و روی آن ها آب می گیریم و ۵ دقیقه اجازه می دهیم در آب بمانند و بعد آبکشی می کنیم و در سینی آبکش را قرار می دهیم.

2مرحله دوم: هسته گیری آلبالو

و آلبالوها را دانه دانه با چاقو از یک طرف برش می دهیم و هسته آن ها را جدا می کنیم و یا با هسته گیر این کار را انجام می دهیم و آلبالوها را در قابلمه ای می ریزیم. پس از جداکردن کامل هسته ها، لا به لای آلبالوها شکر می ریزیم.

3مرحله سوم: استراحت

و ظرف آلبالو را در یخچال قرار می دهیم تا به مدت ۷ ساعت در یخچال بماند و آب بیاندازد. (بهتر است این کار را شب انجام دهید تا صبح آماده پختن باشد) سپس قابلمه آلبالوها را از یخچال بیرون می آوریم و روی حرارت ملایم قرار دهید.

4مرحله چهارم: پخت شربت آلبالو

در ادامه آب ولرم را به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم تا شکر کاملا حل شود. حرارت را خیلی کم نمی کنیم چون رنگ شربت سیاه می شود و زیاد هم نمی کنیم چون ممکن است آلبالو ها بسوزند. پس از اینکه شکر کاملا در شربت حل شد ۱۵ دقیقه زمان می دهیم تا شربت قوام بیابد و اگر روی شربت کف ایجاد می شد با قاشق کف ها را می گیریم. بعد از گذشت این زمان قابلمه شربت را از روی حرارت بر می داریم و آب آن را از آلبالوها جدا می کنیمبه این صورت که از آلبالوها در قابلمه بر می داریم و در صافی می ریزیم تا آب آلبالوها کاملا از آن ها جدا شود و در ظرفی می ریزیم و یا بسته بندی می کنیم و آب آلبالوها را نیز در شیشه می ریزیم و هر زمان خواستیم کمی از آلبالو را در لیوان می ریزیم و روی آن آب خنک می گیریم و با قاشق مخلوط می کنیم و نوش جان کنید. آلبالوها را نیز می توانید برای مربای آلبالو یا آلبالو پلو استفاده کنید.

فوت و فن های دستور تهیه شربت آلبالو

 1. اگر بعد ۲۴_۴۸ ساعت دیدی بازم آب ننداخته است، مشکل از نوع البالو هست بهش یه لیوان اب اضافه کنید.
 2. کف روی شربت را هر چقدر بیشتر بگیرید در نهایت شربت شما شفاف و خوشرنگ تر می شود.
 3. اگر دوست دارید شربت بیشتری داشته باشید تا ۱برابر بیشتر شکر و ۱لیوان آب بریزید.
 4. حرارت متوسط روبه بالا باشه تا رنگ مربا سیاه نشود.
 5. اگر موقع تست غلظت دیدید خیلی غلیظ است می توانید کمی آب جوش بهش اضافه کنید و دو جوش خورد شعله را خاموش کنید.

 

فیلم آموزشی شربت آلبالو

همچنین ببینید

از
120
دیدگاه
source : cocktailben19

 • fatemeh ۱ سال پیش

  من با این روش درست کردم سفت شد

  پاسخ
  • Kasra ۱۰ ماه پیش

   شما احتمالا حرارت رو خیلی زیاد کردید به همین دلیل آب آبلیمو سوخته و سفت شده

   پاسخ