طرز تهیه شیرینی پنبه ای زعفرانی بسیار ساده و خوشمزه برای عید

دستور پخت شیرینی پنبه ای

طرز تهیه شیرینی پنبه ای

 

شیرینی پنبه ای از دسته شیرینی های سنتی مخصوص ایام نوروز می باشد که به راحتی و با چند قلم مواد تهیه می شود شما می توانید همانند دیگر شیرینی های عید این را بدون فر یا با فر تهیه کنید. اوایل اسفند ماه بوی خوش شیرینی سنتی در خانه های ایرانی به مشام می رسد و باید بدانید ناصر الدین شاه اقدامات زیادی در صنعت شیرینی پزی در ایران انجام داده است وی اولین کارخانه قند را تاسیس کرده است و بعد از آن شیرینی پزی در ایران بسیار رونق گرفته است. امروز در پارسی دی طرز تهیه شیرینی پنبه ای زعفرانی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی پنبه ای

 • روغن جامد صاف ۱۵۰ گرم
 • آرد ۳۰۰ گرم (۲ پیمانه سر پر)
 • روغن مایع ۳۰ گرم (۱/۴ پیمانه)
 • تخم مرغ ۱ عدد
 • شیر ۱۰۰ گرم (۱/۲ پیمانه)
 • پودر قند ۱۰۰ گرم (۲/۳ پیمانه)
 • وانیل ۱/۴ ق چای خوری
 • زعفران به مقدار لازم
 • پودر پسته برای تزیین به مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی پنبه ای ساده

مرحله اول: تهیه روغن صاف

برای این شیرینی حتما باید از روغن صاف استفاده کنید و یا می توانید از روغن های قنادی آماده استفاده کنید. برای تهیه روغن صاف در منزل روغن نیمه جامد را ذوب کنید و داخل شیشه بریزید سپس صبر کنید تا در دمای محیط خنک شود سپس در یخچال گذاشته تا سفت شود.

مرحله دوم: هم زدن روغن

روغن صاف را اندازه کنید و به همراه آرد الک شده با دور تند همزن بزنید تا کرم رنگ و کمی حجیم شود سپس روغن مایع را افزوده و ۱ دقیقه دیگر مجدد هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله سوم: هم زدن تخم مرغ

در ظرفی دیگر تخم مرغ و پودر قند و وانیل و شیر را داخل کاسه ریخته و با همزن برقی خوب هم بزنید سپس مواد به دست آمده را به مخلوط آرد و روغن اضافه کنید و هم بزنید تا مانند خمیر جمع شود اصلا برای جمع شدن خمیر از ورز دادن با دست استفاده نکنید اگر خمیر خیلی لطیف نشد می توانید یک بار از چرخ گوشت رد کنید.

مرحله چهارم: تهیه شیرینی پنبه ای

شما می توانید با ماسوره ستاره به شکل رز این شیرینی را تهیه کنید یا ستاره بزنید یا اگر هیچکدام را در دسترس ندارید از مواد به اندازه گردو برداشته و مهر بزنید و روی آنها پودر پسته بریزید سپس شیرینی ها را روی کاغذ روغنی که نیازی به چرب شدن ندارد قرار دهید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی پنبه ای با فر

برای پخت باید از قبل فر را گرم کنید سپس سینی فر را به مدت ۱۵ دقیقه در دمای ۱۷۰ درجه قرار دهید تا شیرینی پخته شوند سپس بعد از خنک شدند از روی کاغذ جدا کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه شیرینی پنبه ای

 1. شیرینی در فر باید کمی تغییر رنگ دهد و خودش را بگیرد.
 2. می توانید مواد را به دو قسمت تقسیم کنید و به یک قسمت زعفران دم کرده غلیظ بریزید.
 3. می توانید داخل تابه و بر روی گاز این شیرینی را تهیه کنید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه شیرینی پنبه ای زعفرانی بسیار ساده و خوشمزه برای عید
4.3 (86.67%) 3 votes

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments