طرز تهیه شیرینی پنبه ای زعفرانی بسیار ساده و خوشمزه برای عید

طرز تهیه شیرینی پنبه ای

 

از دسته شیرینی های سنتی مخصوص ایام نوروز می باشد که به راحتی و با چند قلم مواد تهیه می شود شما می توانید همانند دیگر شیرینی های عید این را بدون فر یا با فر تهیه کنید. اوایل اسفند ماه بوی خوش شیرینی سنتی در خانه های ایرانی به مشام می رسد و باید بدانید ناصر الدین شاه اقدامات زیادی در صنعت شیرینی پزی در ایران انجام داده است وی اولین کارخانه قند را تاسیس کرده است و بعد از آن شیرینی پزی در ایران بسیار رونق گرفته است. امروز در پارسی دی طرز تهیه شیرینی پنبه ای زعفرانی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

روغن جامد صاف۱۵۰ گرم
آرد۳۰۰ گرم (۲ پیمانه سر پر)
روغن مایع۳۰ گرم (۱/۴ پیمانه)
تخم مرغ۱ عدد
شیر۱۰۰ گرم (۱/۲ پیمانه)
پودر قند۱۰۰ گرم (۲/۳ پیمانه)
وانیل۱/۴ ق چای خوری
زعفرانبه مقدار لازم
پودر پستهبه مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی پنبه ای ساده

مرحله اول: تهیه روغن صاف

برای این شیرینی حتما باید از روغن صاف استفاده کنید و یا می توانید از روغن های قنادی آماده استفاده کنید. برای تهیه روغن صاف در منزل روغن نیمه جامد را ذوب کنید و داخل شیشه بریزید سپس صبر کنید تا در دمای محیط خنک شود سپس در یخچال گذاشته تا سفت شود.

مرحله دوم: هم زدن روغن

روغن صاف را اندازه کنید و به همراه آرد الک شده با دور تند همزن بزنید تا کرم رنگ و کمی حجیم شود سپس روغن مایع را افزوده و ۱ دقیقه دیگر مجدد هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله سوم: هم زدن تخم مرغ

در ظرفی دیگر تخم مرغ و پودر قند و وانیل و شیر را داخل کاسه ریخته و با همزن برقی خوب هم بزنید سپس مواد به دست آمده را به مخلوط آرد و روغن اضافه کنید و هم بزنید تا مانند خمیر جمع شود اصلا برای جمع شدن خمیر از ورز دادن با دست استفاده نکنید اگر خمیر خیلی لطیف نشد می توانید یک بار از چرخ گوشت رد کنید.

مرحله چهارم: تهیه شیرینی پنبه ای

شما می توانید با ماسوره ستاره به شکل رز این شیرینی را تهیه کنید یا ستاره بزنید یا اگر هیچکدام را در دسترس ندارید از مواد به اندازه گردو برداشته و مهر بزنید و روی آنها پودر پسته بریزید سپس شیرینی ها را روی کاغذ روغنی که نیازی به چرب شدن ندارد قرار دهید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی پنبه ای با فر

برای پخت باید از قبل فر را گرم کنید سپس سینی فر را به مدت ۱۵ دقیقه در دمای ۱۷۰ درجه قرار دهید تا شیرینی پخته شوند سپس بعد از خنک شدند از روی کاغذ جدا کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی پنبه ای

  1. شیرینی در فر باید کمی تغییر رنگ دهد و خودش را بگیرد.
  2. می توانید مواد را به دو قسمت تقسیم کنید و به یک قسمت زعفران دم کرده غلیظ بریزید.
  3. می توانید داخل تابه و بر روی گاز این شیرینی را تهیه کنید.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه