طرز تهیه شیرینی زعفرانی خانگی ساده و خوشمزه عید بدون فر

طرز تهیه شیرینی زعفرانی

 

یکی از شیرینی ها پر طرفدار نوروزی می باشد که به راحتی تهیه می شود و بسیار خوشمزه است. نزدیک ماه اسفند که می شویم در خانه عطر و بوی زندگی مانند به خاطر آمدن بهار بیشتر می شود و خانم های خانه در تدارک مراسمات عید نوروز می باشند یکی از همین کارها تهیه شیرینی ها سنتی و خانگی می باشد که بسیار لذت بخش است. شیرینی زعفرانی یک ایده بسیار خوب است که شما می توانید کاتر بزنید یا در دست گرد کنید و کاملا سلیقه ای می باشد و مهم تر از همه آسان است و با چند قلم مواد در دسترس می توانید این شیرینی خوشمزه را تهیه کنید. امروز در پارسی دی شیرینی زعفرانی بدون فر بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

آرد قنادی۱۵۰ گرم (هر پیمانه آرد ۱۲۵ گرم است)
نشاسته ذرت۳۵ گرم (حدود ۳.۵ ق غذا خوری)
کره یا مارگارین۱۰۰ گرم
روغن مایع۲۵ گرم (۲ ق غذا خوری)
پودر قند۶۰ گرم (حدود ۱/۲ پیمانه)
زعفران غلیظ دم کرده۱ ق غذا خوری
زرده تخم مرغ۱ عدد
پودر هل۱/۴ ق چای خوری

طرز تهیه شیرینی زعفرانی عید

مرحله اول: هم زدن کره

ابتدا کره را با پودر قند داخل کاسه ریخته و با دور تند همزن برقی به مدت ۵ دقیقه بزنید تا حجیم و کرم رنگ شود سپس در ادامه روغن مایع را نیز اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله دوم: تهیه خمیر شیرینی زعفرانی

در ادامه زرده و پودر هل و زعفران را افزوده و ۲ دقیقه دیگر مجدد هم می زنید تا زرده جذب روغن شود سپس نشاسته ذرت را اضافه کنید و ۱ دقیقه دیگر با همزن برقی بزنید تا خوب مخلوط شوند.

مرحله سوم: تهیه خمیر شیرینی زعفرانی

آرد را به تدریج شروع به اضافه کردن بدلیل کوچکی و بزرگی زرده امکان دارد آرد کمتری یا بیشتری مصرف شود آرد را افزوده و با لیسک خمیر را جمع کنید.

مرحله چهارم: تهیه شیرینی زعفرانی

باید در حدی آرد ریخته شود که وقتی خمیر را در دست گلوله می کنید بدون ترک و لطیف باشد. به اندازه کمی از خمیر برداشته و در درست گرد کنید و روی آن را با مهر مخصوص شیرینی بزنید و به دلخواه روی شیرینی خرفه بپاشید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی زعفرانی

شیرینی ها را با فاصله از هم روی سینی قرار داده و در فر از قبل گرم شده به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در دمای ۱۷۰ درجه قرار دهید تا شیرینی ها پخته شوند بعد از پخت صبر کنید تا خنک شود سپس از روی سینی جدا کنید.

طرز تهیه شیرینی زعفرانی بدون فر

برای پخت شیرینی زعفرانی بدون فر باید داخل یک تابه دو طرفه دو لایه کاغذ روغنی انداخته و روی شعله پخش کن قرار دهید تا گرم شود سپس شیرینی ها را داخل تابه چیده و بمدت ۲۰ دقیقه زمان دهید تا پخته شود.

فوت و فن های دستور پخت شیرینی زعفرانی ساده

  1. اگر از مهر استفاده می کنید و در حین مهر زدن به شیرینی می چسبد مهر را داخل آرد بزنید.
  2. برای فر برقی و توستر دما را ۲۰ درجه کمتر انتخاب کنید.
  3. بین کار و در هنگام مهر زدن روی خمیر را بپوشانید تا خمیر خشک نشود.
  4. حتما واشر تابه دو طرفه را در بیاورید.
  5. با این مقدار حدود ۵۰ عدد شیرینی خواهید داشت.

همچنین ببینید 

از
4
دیدگاه