طرز تهیه شیره سیب درختی خانگی با خاک سفید به روش سنتی

طرز تهیه شیره سیب

 

شیره سیب در رفع کم خونی مؤثر است، همچنین برای آسم و تنگی نفس و تقویت قلب و معده مفید است. افرادی که شیمیایی شده‎اند و یا به علت کهولت سن دچار تنگی نفس می‎شوند می‎توانند با استفاده مداوم از شیره سیب تا حد بسیار زیادی مشکل خود را برطرف نمایند. همچنین خانم های باردار که دچار تنگی نفس می‎شوند نیز م‎ی توانند جهت رفع مشکل و همچنین بهره بردن از سایر خواص این محصول برای خود و جنین از این محصول ویژه استفاده نمایند. تهیه شیره سیب در خانه کار بسیار راحتی است و بسیار مقوی و بهداشتی است و شما می توانید از هر نوع سیبی که دوست دارید استفاده کنید. سیب ترش مزه باشد شیره کمی ترش می شود و سیب شیرین باشد شیره شیرین می شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه شیره سیب را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شیر خرما

 

مواد لازم

سیب۱۰ کیلو
خاک شیره۱ کیلوگرم

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شیره انجیر

 

طرز تهیه شیره سیب

مرحله اول: آماده سازی سیب

ابتدا باید سیب ها را خوب بشورید و از وسط به چند قسمت تقسیم کنید و هسته سیب را بگیرید و بعد به کمک آبمیوه گیر آب سیب را بگیرید می توانید سیب ها را بیرون ببرید و بیرون آبگیری کنید.

مرحله دوم: جوشاندن سیب

آب سیب گرفته شده را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید و کف روی سیب را مداوم بگیرید و دور بریزید چون اصلا به آن نیاز ندارید و حتما باید کف را جمع آوری کنید و بعد بگذارید تا جوش بیاید و زمانی که قل زد نوبت اضافه کردن خاک شیره می شود که می توانید از عطاری ها تهیه کنید.

مرحله سوم: صاف کردن

در ادامه خاک سفید را اضافه کنید و هم بزنید افزودن خاک سفید باعث گرفتن ترشی شیره می شود و باعث براق شدن آن نیز می شود و بعد از افزودن خاک هم بزنید تا یک مقدار کف می کند و مراقب باشید تا سر ریز نشود و بعد حرارت را خاموش کنید و برای ۱۲ الی ۲۴ ساعت بگذارید تا بماند و حالا باید صاف کنید برای این کار می توانید به دو صورت عمل کنید یا به صورت سنتی یک شلنگ کوتاه داخل قابلمه قرار دهید و یک سر را تا نیمه داخل قابلمه کنید و یک سر داخل ظرف بگذارید و کمی سر شلنگ را بمکید تا آب صاف شده شیره داخل ظرف بیاید و یا می توانید با ملاقه آب شفا را جدا کنید و آبی که با خاک مخلوط شده ته قابلمه انباشته شده و مراقب باشید که آن را داخل قابلمه نریزید.

مرحله چهارم: تهیه شیره سیب

حالا باید از یک پارچه تمیز مجدد رد کنید و داخل یک تابه یا قابلمه بریزید و روی حرارت بالا قرار دهید تا غلیظ شود و زمانی که به غلظت می رسد رنگ آن تغییر می کند و روی آن کف های نارنجی رنگ تشکیل می شود که می توانید کف را بگیرید و برای تست مقدار غلظت کمی را داخل بشقاب ریخته و در یخچال قرار دهید اگر سفت بود بعد از سرد شدن نیز به همان غلظت می رسد. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه شیره توت سفید

فوت و فن های دستور تهیه شیره سیب

  1. مقدار سیب و خاک سفید را حتما اندازه گیری کنید.
  2. می توانید خاک اضافه نکنید و بعد از صاف کردن داخل قابلمه بریزید و بجوشانید تا غلیظ شود.
  3. از هر ۲۰ کیلوگرم سیب حدود ۱۰۰ گرم شیره در میاد.
  4. خاک را حتما الک کنید و بعد اضافه کنید.

 

همچنین ببینید: خواص شیره انگور و مضرات آن

از
1
دیدگاه