روغن های مخصوص پخت و پز

بهترین روغن ها برای پخت و پز

راهنمای روغن های پخت و پز

روغن ها یکی از مهم ترین اجزای بسیاری از دستور العمل های مورد علاقه ی ما هستند و نقش مهمی را در تکنیک های مختلف پخت و پز، از غذاهای سوخاری و سرخ کردنی گرفته تا کبابی و پختنی ایفا می کنند.

در حالی که بسیاری از این دستور العمل ها به دقت نحوه ی استفاده از یک روغن را مشخص می نمایند، لکن برخی دیگر این کار را انجام نمی دهند. بنابراین بهتر است نحوه ی استفاده از هر روغن را به خوبی بدانیم چرا که استفاده ی نادرست از روغن ها می تواند دستور پخت غذا را خراب کند.

در اینجا می خواهیم به مرور کلی مزایای بهداشتی و بهترین کاربرد روغن های پخت و پز معمولی بپردازیم.

مهمتر از همه: از تجربه نترسید!

روغن های پخت و پز: مزایای ان ها برای سلامتی و بهترین کاربردشان

۱. روغن زیتون کاملا خالص

احتمالا تا کنون به کرات از روغن های پخت و پز به خصوص روغن زیتون کاملا خالص و یا EVOO، که شهرت خود را مدیون چربی سالم و مفید برای سلامتی است استفاده نموده اید. این روغن به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی، چربی های سالم و پیشگیری از سرطان یک روغن بسیار عالی به حساب می اید.

به دلیل برخورداری از این مزایا و در دسترس بودن آن، شما می توانید از EVOO برای آماده سازی هر نوع غذایی استفاده کنید.

اما نقطه دود کردن پایین آن (دمایی که در آن روغن شروع به تخریب و آزاد نمودن رادیکال های ازاد مضر می کند) بدین معنی است که این روغن ،روغن خوبی برای پخت و پز نیست و حداقل بهتر است از آن در دمای بالاتر از ۳۷۵ درجه فارنهایت (۱۹۱ درجه سانتیگراد) استفاده نکنید.

به همین دلیل، EVOO اغلب برای غذاهای سردتر مانند سالاد و سس ها مورد استفاده قرار می گیرد.

۲. روغن زیتون سبک

ممکن است روغن زیتون کاملا خالص  در جهان روغن زیتون ها بیشترین توجه را به سوی خود جلب کرده باشد، اما “پسر عموی” آن، دارای بسیاری از خواص تقویت کننده ی سلامتی است.

روغن زیتون سبک دارای نقطه دود بسیار بالاتری در حدود ۴۷۰ درجه فارنهایت (۲۴۳ درجه سانتیگراد) است. بنابراین، این روغن برای پخت و پز در درجه حرارت بالا، مانند کباب کردن، و گریل کردن مناسب است.

روغن زیتون را می توان برای پخت و پز نیز استفاده کرد، اما باید بدانید که طعم آن ممکن است تغییر کند. بهتر است فریب نام آن را نیز نخورید چرا که این روغن زیتون کالری کمتری نسبت به سایر انواع روغن ها ندارد.  اما در عوض دارای طعم بی نظیری است.

۳. روغن نارگیل

مانند بسیاری از روغن های دیگر، روغن نارگیل به دو نوع تصفیه شده یا غیر تصفیه شده تقسیم می شود (که به عنوان “روغن خام” شناخته می شود).

روغن نارگیل تصفیه شده نقطه دود ۴۵۰ درجه فارنهایتی (۲۳۲ درجه سانتیگراد) دارد. که آن را به روغن خوبی برای سرخ کردن یا کباب کردن تبدیل نموده و علاوه بر این این روغن دارای طعم خنثی و نارگیلی ای می باشد که برای استفاده در غذا بسیار عالی است.

از سوی دیگر، روغن نارگیل خام، عطر و طعم نارگیل را حفظ کرده و می تواند در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۷۷ درجه سانتیگراد) به کار گرفته شود. البته برای استفاده از هر دوی این روغن ها در پخت و پز باید انها را به نسبت ۱: ۱ با کره یا سایر روغن ها ترکیب نمود.

روغن نارگیل دارای مزایای زیادی برای سلامتی است، بنابراین شواهدی در مورد مزایای بهداشتی آن وجود دارد که آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد.

۴. کانولا و دیگر روغن های گیاهی

در حال حاضر یکی از اعضای اصلی آشپزخانه ی هر فردی، روغن کانولاست که در سال ۱۹۷۰ توسط محققان دانشگاه مانیتوبا کشف شد و پس از ان به یکی از روغن های پر طرفدار در کانادا تبدیل گردید.

در حالی که سایر روغن های گیاهی همواره از ترکیبی از گیاهان به دست می آیند (که بسته به نوع روغن ممکن است متفاوت باشد)، روغن کانولا همیشه از گیاه منداب استخراج می شود.

فرایند پالایش تمام انواع روغن های کانولا باعث می شود که نه تنها آنها دارای طعم طبیعی بی نظیری باشند بلکه میانگین نقطه ی اشتعال بالای ۴۰۰ درجه ی فارنهایت (۲۰۴ درجه سانتیگراد) داشته باشند. این امر باعث می شود این گونه روغن ها برای سرخ کردن، گریل کردن، کباب کردن و پخت و پز مفید باشند.

روغن کانولا دارای مزایای زیادی برای سلامتی است، بنابراین شواهدی در مورد مزایای بهداشتی آن وجود دارد که آن را برای شما ذکر خواهیم کرد..

۵. روغن آووکادو

اگر می دانید که آووکادو دارای چربی های غیر اشباع  است از اینکه بشنوید  روغن آن نیز دارای همین گونه چربی هاست تعجب نخواهید کرد.

علاوه بر مقدار بالای این گونه چربی های مفید، روغن آووکادو دارای بالاترین نقطه اشتعال شناخته شده در میان روغن های گیاهی است که چیزی در حدود ۵۲۰ ºF (271 ºC) برای نوع تصفیه شده و ۴۸۰ درجه ی فارنهایت (۲۴۹ ºC) برای روغن های تصفیه نشده می باشد. بنابراین این روغن برای سرخ کردن، تهیه کباب، گریل خوشمزه و پخت و پز مناسب می باشد.

اگرچه روغن آووکادو به عنوان یک روغن حامل در نظر گرفته می شود که باعث می شود طعم های دیگر خود را نشان دهند، اگر می خواهید روغنتان دارای یک طعم ملایم باشد، نوع تصفیه شده را انتخاب کنید.

۶. روغن بادام زمینی

روغن بادام زمینی به دلیل برخورداری از ویژگی های بی نظیر اغلب در غذاهای تایلندی، چینی و سایر غذاهای آسیایی استفاده می شود. نوع تصفیه شده ی این روغن با نقطه ی اشتعال ۴۵۰ درجه فارنهایت (۲۳۲ درجه سانتیگراد) برای سرخ کردن در درجه حرارت بالا مناسب می باشد.

علاوه بر این، این روغن برای سرخ کردن در حجم بالا فوق العاده عالی است، به همین دلیل است که صنایع غذایی از ان برای مواردی نظیر سیب زمینی سرخ کرده و مرغ سرخ شده استفاده می کنند.

از سوی دیگر، روغن بادام زمینی خام دارای نقطه اشتعال ۳۲۰ درجه فارنهایت است (۱۶۰ درجه سانتیگراد) که می توان ان را برای داشتن طعمی بهتر، به سالاد یا سس اضافه نمود.

۷. روغن کنجد

روغن کنجد ممکن است قهرمان نیازهای آشپزی شما باشد. با وجود چربی غیر اشباع و آنتی اکسیدان های زیاد، روغن کنجد انتخابی سالم برای پخت و پز به شمار می اید.

میانگین نقطه ی اشتعال ​​این روغن چیزی در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ درجه فارنهایت است (۱۷۷ تا ۲۰۴ درجه سانتیگراد) و این بدان معنی است که می توان از آن برای سرخ کردن ، گریل کردن و اضافه نمودن آن به شیرینی استفاده نمود.

برای کسب بهترین نتایج، بهتر است که آن را در یخچال نگهداری کنید.

از
10
دیدگاه
source : healthline