طرز تهیه پنیر کوزه ای ارومیه خانگی مقوی و سالم با شیر گاو و مایه پنیر

دستور تهیه پنیر کوزه ای ارومیه

طرز تهیه پنیر کوزه ای ارومیه

 

پنیر کوزه ای ارومیه یکی از انواع پنیر ها می باشد که فوق العاده راحت می باشد و می توانید به راحتی آن را تهیه کنید. پنیر کوزه ای یکی از انواع پنیر ها می باشد که بسیار مفید و مقوی می باشد و عطر و طعم فوق العاده ای دارد و گزینه خوبی برای صبحانه می باشد. اما پنیر کوزه ای در کناز خواص فوق العاده ای که دارد آنتی اکسیدان بالایی دارد. شکل ظاهری این پنیر کمی با پنیر های دیگر متفاوت است و به شکل به خرد شده می باشد. پنیر کوزه ای از شیر خام تازه گاو تهیه می شود و با مایه پنیر تهیه می شود. این پنیر کلسیم و پروتئین بالایی دارد و برای کودکان بسیار مناسب است. امروز در پارسی دی طرز تهیه پنیر کوزه ای ارومیه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه پنیر کوزه ای ارومیه

  • شیر گاو تازه ۲۰ کیلوگرم
  • مایه پنیر ۱/۲ ق چای خوری
  • نمک ید دار درشت به مقدار لازم

طرز تهیه پنیر کوزه ای ارومیه ای سالم و مقوی با مایه پنیر

مرحله اول: جوشاندن شیر

طرز تهیه کشک خانگی

مرحله اول : ترش شدن ماست

ابتدا شیر تازه گاو را باید بجوشانید. حتما باید از شیر محلی استفاده کنید که پرچرب باشد و اصلا شیر پاستوریزه برای این کار مناسب نیستند زیرا چربی آن ها گرفته شده است. شیر را داخل قابلمه ریخته و فقط در حد ولرم شد بجوشانید. نباید شیر به قل زدن بیفتد.

مرحله دوم: افزودن مایه پنیر

مایه پنیر را داخل کاسه ریخته و با کمی شیر ولرم حل کنید و بعد به کل قابلمه اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شود. فقط در حد مخلوط شدن این کار را انجام دهید. در ادامه درب قابلمه را قرار دهید و روی آن یک پتو بگذارید و برای ۴۵ دقیقه بگذارید تا بماند و خودش را بگیرد و حالت بریده بریده شود.

مرحله سوم: صاف کردن پنیر

وقتی پنیر خودش را گرفت باید آن را صاف کنید. برای این کار داخل یک سبد یک پارچه تنظیف قرار دهید کمی فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. حالا یک سنگ یا جسم سنگین روی پنیر قرار دهید و بگذارید برای ۵ ساعت در همین حالت بماند تا خشک شود و آب اضافی آن گرفته شود.

مرحله چهارم: تهیه پنیر کوزه ای ارومیه

پنیر سفت شده را داخل یک کوزه یا سطل بریزید و به اندازه دلخواه نمک دانه درشت بزنید. بعد از یک روز آب پس می دهد و اگر این اتفاق نیفتاد کمی آب و نمک درست کنید و روی آن بریزید و در جای خنک قرار دهید. بعد از یک ماه پنیر را رنده کنید و به دلخواه سیاه دانه یا سبزی معطر به آن اصافه کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه پنیر کوزه ای ارومیه مقوی و سالم با شیر گاو

  1. بعد از اینکه پنیر را رنده کردید نمک آن را بچشید و اگر کم نمک بود کمی نمک اضافه کنید.
  2. اگر بعد از رنده کرده احساس کردید کمی پنیر آب دارد مجدد داخل کیسه ریخته و روی آن سنگ قرار دهید.
  3. باید پنیر را به طور فشرده داخل کوزه بریزید تا هوا وارد آن نشود.

همچنین ببینید 

از
4
دیدگاه