خواص و مضرات سویا ، 36 خاصیت سویا برای درمان بیماری ها و سلامتی بدن

خواص سویا

خواص سویا , عوارض و مضرات سویا , خاصیت ها و زیان های سویا , o hw s dh

خواص و مضرات سویا

سویا در دسته بندی بقولات قرار می گیرد. روغن سویا دارای اسید لینولئیک می باشد و به همین دلیل برای سرخ کردن مواد غذایی از آن استفاده نمی شود. جالب است بدانید که پروتئین سویا دو برابر سایر دانه های روغنی می باشد اما کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سویا دانه پر فایده و مفیدی است و خواص بسیار زیادی دارد که همگی این خواص را نمی توان به طور کامل در یک مقاله گنجاند ، به همین جهت خلاصه ای از خواص سویا را برایتان در دسته بندی خواص دانه ها جمع آوری کرده ایم ، در ادامه با سایت پارسی دی همراه باشید.

خواص سویا

پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

آلزایمر یک بیماری می باشد که در سنین بالا به سراغ افراد می رود. لسیتین یک ماده حیاتی برای مغز بوده و برای بهبود عملکرد سیستم عصبی مغز موثر است.

رژیم لاغری و کاهش وزن

شیر سویا از دانه های سویا گرفته می شود و به نسبت شیرهای دیگر درارای قند کمتری می باشد. شیر سویا دارای ۸۰ کالری است. اسیدهای جرب تک غیراشباع موجود در شیر می تواند مانع جذب چربی در روده شود و به کاهش وزن کمک می کند.

پیشگیری از بیماری های قلبی

پروتئین سویا باعث کاهش سطح کلسترول بد بدن می شود. این امر باعث می شود تا بیماری های قلبی در بدن کاهش پیدا کند. اگر می خواهید قلب سالم داشته باشید بهتر است از پروتئین سویا در رژیم غذایی خود استفاده کنید. این کار باعث می شود تا به مرور کلسترول بد خون شما کاهش پیدا کنید. اگر می خواهید گردش خون بدن خود را تنظیم کنید بهتر است از سویا استفاده کنید.

تقویت قابلیت ارتجاعی پوست

پروتئین به ساخت عضله کمک می کند ، همچنین پروتئین برای ترمیم سلول های آسیب دیده مفید است. اگر می خواهید قابلیت ارتجاعی پوست بدن خود را افزایش دهید بهتر است از پروتئین استفاده کنید که در سویا وجود دارد.

سلامت قوه شنوایی

دانه های سویا دارای آهن و روی می باشد ، این امر باعث انبساط مویرگ ها و نرم کردن سلول های قرمز خون می شود. اگر می خواهید در سنین بالا شنوایی خود را از دست ندهید بهتر است از سویا استفاده کنید.

افزایش انرژی بدن

پروتئین سویا دارای اسید آمینه مختلف می باشد که در شیر سویا یافت می شود. بدن می تواند این اسید آمینه را به انرژی تبدیل کند. پروتئین موجود در دانه سویا می تواند باعث تحریک غشاء مغزی شود. این دانه باعث افزایش کارایی و یادگیری می شود. دانه های سویا باعث درمان افسردگی می شود. اگر می خواهید از افسردگی در امان باشید سویا مصرف کنید.

مرطوب کننده موهای سر

داشتن موهای درخشان آرزوی هر شخصی می باشد ، شما برای داشتن موهای مرطوب و درخشان نیاز به مواد طبیعی دارید. کمبود پروتئین در بدن باعث آسیب به موها می شود. به همین خاطر می توانید سویا را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

درخشانی موهای سر

دانه های سویا برای داشتن موهای صاف و نرم و براق موثر است. به مدت سه ماه عصاره دانه سویا را به صورت منظم مصرف کنید و روی موهای خود قرار دهید.

خواص سویا در بارداری

در زمان بارداری سویا مصرف کنید ، سویا برای زنان باردار موثر است. شیر سویای غنی شده سرشار از ویتامین دی می باشد. ویتامین دی برای تقویت استخوان های مادر و کودک ضروری است. شما علاوه بر قرار گرفتن در نور آفتاب می توانند شیر سویا مصرف کنند که حاوی ویتامین دی می باشد. اگر نمی توانید به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار بگیرید بهتر است از شیر سویا مصرف کنید.

درمان مو خوره

مو خوره در زنان به یک کابوس تبدیل شده است ، چرا که اگر موهای شما بلند باشد مو خوره می تواند موهای شما را خراب کند. سویا به دلیل خواصی که دارد باعث ترمیم و محافظت از بافت ها شده و مشکل مو خوره را درمان می کند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

سویا به دلیل داشتن فیتواستروژن که یک هورمون گیاهی منحصر به فرد می باشد باعث تولید تستسترون در مردان می شود. اگر سطح تستسترون بدن کاهش پیدا کند خطر بیماری سرطان پروستات زیاد می شود.

کنترل قند خون

پروتئین سویا در کنترل اضافه وزن موثر است. همچنین پروتئین سویا می تواند باعث کنترل هایپرگلیسمی شود. دیابت یک بیماری خطرناک می شود که باعث افزایش وزن می شود. اگر می خواهید قند خون را کنترل کنید بهتر است از سویا در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

تقویت و افزایش عضلات

اگر می خواهید ورزش های سنگین انجام دهید بهتر است از سویا در رژیم غذایی خود استفاده کنید ، چرا که باعث افزایش توده عضلانی در شما می شود. ریبوفلاوین برای بازتامین انرژی در بدن موثر است. شما برای ساخت عضله به پروتئین نیاز دارید که در سویا به وفور یافت می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سویا سرشار از پروتئین می باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و خستگی را می کاهد. دانه های سویا را به عنوان یک مکمل پروتئینی می توانید مصرف کنید. چرا که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

خواص ضد سرطانی

مواد شیمیایی گیاهی موجود در سویا باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان و پروستات می شود. ژنیستئین می تواند باعث جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در بدن شود. اگر می خواهید از بدن خود در برابر بیماری های مختلف نظیر سرطان محافظت کنید بهتر است روزانه شیر سویا مصرف کنید.

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

سویا باعث می شود تا خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه و بعد از دوران یائسگی کاهش پیدا کند. مصرف منظم سویا کمبود استروژن در بدن بانوان را جبران می کند.

پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان یک نوع بیماری می باشد که به دلیل افزایش سن ایجاد می شود. در سویا فیتواستروژن وجود دارد که باعث جذب بیشتر کلسیم در بدن شود ، این امر باعث جلوگیری از زوال توده استخوان ها می شود.

می دانیم که زن ها بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند ، اگر می خواهید جذب کلسیم در بدن خود را افزایش دهید بهتر است از دانه های سویا استفاده کنید. این امر مانع از تحلیل رفتن تراکم استخوانی می شود. برای بهره مندی بیشتر از خواص سویا بهتر است شیر سویا مصرف کنید.

کاهش تولید تری گلیسیرید

چربی های تک و چربی های اشباع شده برای حفظ کلسترول خون مفید است و باعث کاهش تولید تری گلیسیرید می شود. این امر باعت بهینه سازی سیستم قلبی شده و از عروق حفاظت می کند.

تقویت و محافظت از سیستم عصبی

سویا باعث تقویت سیستم عصبی شده و از آن محافظت می کند. سویا سرشار از ویتامین های گروه ب به ویژه ب کمپلکس است. همچنین ریبوفلاوین و ویتامین ب ۱۲ در سویا وجود دارد.

افزایش هوش و سلامت مغز

سویا دارای لسیتین می باشد که یک ماده مغذی بوده و برای مغز مفید است. دانه های سویا می تواند از بیماری آلزایمر جلوگیری کند. دانه های سویا دارای استرول گیاهی بوده و برای عملکرد سلول های عصبی مغز موثر است.

سلامت استخوان ها و دندان ها

کلسیم موجود در سویا باعث توسعه استخوان ها می شود. مردان نیز ممکن است از ضعف استخوان ها رنج ببرند. اگر می خواهید سلامت استخوان و دندان های خود را حفظ کنید بهتر است از سویا در رژیم غذایی خود مصرف کنید ، شیر سویا دارای مواد معدنی مختلف می باشد که باعث جلوگیری از پوکی استخوان و صدمه به دندان ها می شود.

درمان کم خونی

سویا سرشار از آهن و کلسیم بوده و با کم خونی مبارزه می کند. یکی از دلایل کم خونی پایین بودن گلبول های قرمز خون بوده که اکسیژن به میزان کافی دریافت نمی کند. آهن باعث بهبود عملکرد گلبول های قرمز می شود.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

یکی از فایده های سویا تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت استخوان ها می باشد. سویا دارای پروتئین بوده و می تواند برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن موثر باشد. سویا می تواند به عنوان یک ماده غذایی موثر برای سیستم ایمنی بدن باشد.

کاهش چربی خون

دانه های سویا دارای استرول گیاهی بوده که باعث کاهش سطح کلسترول خون می شود. این امر باعث می شود تا جذب چربی از روده کم شده و به راحتی چربی خون کاهش پیدا کند.

یکدست شدن رنگ پوست

مصرف سویا باعث یک دست شدن رنگ پوست می شود. مصرف منظم سویا باعث می شود تا از تجمع رنگ دانه های ناشی از تغییرات هورمونی که در معرض نور خورشید قرار می گیرد جلوگیری کند.

سویا دارای ویتامین ای ، اسید های چرب و لسیتین می باشد که برای سلامت پوست مفید می باشد. سویا را می توانید به صورت موضعی مصرف کنید ، چرا که دارای آنتی اکسیدان های مختلف می باشد و به ترمیم سلول های پوستی کمک می کند.

کاهش سردرد های میگرنی

دانه های سویا دارای منیزیم می باشد که به کاهش سردرد های میگرنی کمک می کند. اگر مستعد سردردهای میگرنی هستید دانه های سویا را در رژیم خود قرار دهید.

کاهش فشار خون بالا

کسانی که فشار خون بالا دارند ، تمایل به مصرف بیشتر سدیم و پتاسیم دارند. غذاهای سرشار از پتاسیم می تواند باعث دفع سدیم از بدن شود. اگر می خواهید فشار خون بالای بدن خود را کاهش دهید از دانه های سویا در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

مرطوب کننده طبیعی پوست

هیدراته بودن پوست یکی از مسائل مهم در زمینه سلامت پوست می باشد. دانه های سویا برای پوست مانند یک مرطوب کننده عمل می کند و برای خلاصی از خشکی پوست مفید است. اگر پوست شما چرب می باشد می توانید از دانه های سویا برای رفع چربی پوست استفاده کنید.

پیشگیری از افسردگی و بهبود خلق و خو

فولات به وفور در دانه های سویا یافت می شود ، این امر به تولید سروتونین کمک می کند. سروتونین برای رهایی از افسردگی و بهبود خلق و خو موثر است.

درمان دیابت نوع ۲

دانه های سویا برای درمان دیابت موثر است. این دانه ها می تواند از طریق افزایش سنتز گیرنده های انسولین ، مقاومت انسولین را کاهش دهد. مصرف سویا به راحتی می تواند دیابت نوع دوم را کنترل کند و سلامت بدن را تضمین کند. سویا می تواند سوخت و ساز بدن را زیاد کرده و از مشکلات قندخون جلوگیری کند.

کاهش علائم پیری پوست

دانه های سویا می تواند علائم پیری پوست را کاهش دهد ، تغییر رنگ پوست ، چین و چروک پوست و نقطه های سیاه پوست توسط مصرف سویا کاهش پیدا می کند. زمانی که سن بالا می رود پوست بدن شروع به از دست دادن استروژن می کند. استروژن هورمون حیاتی برای قابلیت ارتجاعی پوست می باشد. استروژن گیاهی موجود در دانه های سویا باعث تولید استروژن بیشتر بد بدن و کاهش چین و چروک پوست می شود.

خواص سویا برای جنین

دانه های سویا دارای منبع عالی از ویتامین های گروه ب ، سی و ای می باشد. این تخم سرشار از کلسیم ، منگنز ، فسفر و منیزیم است. ویتامین کا موجود در این دانه به تولید سلول های خونی بیشتر کمک می کند و برای رشد جنین موثر است. زنان باردار می توانند از این دانه برای رشد استفاده کنند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری آرتریت

سویا سرشار از اسیدهای چرب امگا سه و فولات بوده که این امر از بیماری آرتریت جلوگیری می کند.

سلامت و تقویت ناخن ها

اگر دارای ناخن های شکننده هستید می توانید از دانه های سویا استفاده کنید. شما سویا را به مدت ۶ ماه در رژیم غذایی خود قرار دهید تا ناخن های شما تقویت شود. دانه های سویا باعث مرطوب کردن ناخن و درمان عفونت های قارچی می شود.

خاصیت ضدالتهابی

دانه های سویا دارای خاصیت ضدالتهابی می باشد. بیماران مبتلا به آرتریت و دیگر مشکلات التهابی می توانند از سویا برای درمان بیماری های تنفسی استفاده کنند.

مضرات سویا

خطرات مصرف زیاد در بارداری

مصرف دانه های سویا در دوران بارداری خطری ندارد اما سعی کنید به اندازه مناسب مصرف کنید. مصرف بیش از حد این دانه برای زنان باردار خطرناک است و حتما باید با مشورت پزشک متخصص انجام شود.

همچنین ببینید


 • ساناز مهدیزاده ۱ سال پیش

  سلام این خواصی که برا سویا نوشتین منظور همون سویای چرخ شده ی خشکه که من میخرم تو اب داغ خیس میکنم بعد ابشو میگیرم با پیاز داغ سرخ میکنم قاطی غذا میکنم؟؟؟یا منظورتون اون لوبیاهاشه که تو اجیل فروشیهاس؟؟؟

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۱ سال پیش

   سلام از این سویا ها که در اجیل فروشی

   پاسخ
  • دکتر ناصری ۱ سال پیش

   آجیل سویا

   پاسخ