طرز تهیه حلیم گندم نذری مجلسی و خوشمزه کشدار برای صبحانه

طرز تهیه حلیم گندم

یکی از انواع غذاهای قدیمی و سنتی ایرانی است که مانند غذاهایی مثل عدسی و کله پاچه به عنوان صبحانه سرو می شود. البته حلیم در میان مردم ایران از جایگاه خاصی برخوردار است و در مناسبت های مذهبی به عنوان نذری میان مردم پخش می شود. حلیم گندم در شهرهای مختلف کشورمان با روش های متفاوتی طبخ می شود مثلا در برخی شهرها به آن حبوباتی مانند نخود و عدس اضافه می کنند. در صورتی که منع مصرف گوشت قرمز دارید می توانید حلیم گندم را بدون گوشت هم درست کنید. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر حلیم گندم تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری حلیم گندم تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی حلیم گندم با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

گوشت۲۰۰ گرم
شکربه اندازه کافی
روغنبه اندازه کافی
گندم پوست کنده۳۰۰ گرم
پیاز برای گرفتن بوی زهم گوشت1 عدد
نمک ، دارچین و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه حلیم گندم

1مرحله اول: آماده سازی گندم

ابتدا گندم را در قابلمه ای می ریزیم و تا روی آن آب می گیریم و اجازه می دهیم از شب تا صبح خیس بخورد زیرا هر چقدر گندم بیشتر خیس بخورد و آب بیشتری جذب کند پخت حلیم بهتر خواهد شد.

2مرحله دوم: پخت گندم

در ادامه  ۲الی ۳ بار گندم ها را آبکش می کنیم تا کاملا تمیز شود و در قابلمه ای می ریزیم و ۶ لیوان آب روی آن می ریزیم و روی شعله با حرارت کم می گذاریم تا بپزد. دقت کنید گندم را باید مداوم هم بزنید تا ته نگیرد.

3مرحله سوم: پخت گوشت

پیاز را پوست می گیریم و می شوییم و به ۴ قسمت خرد می کنیم(پیاز را نباید خیلی ریز کنید زیرا در هنگام پخت به گوشت می چسبد)  و همراه با گوشت در قابلمه ای کوچک قرار می دهیم و ۲ لیوان آب و زردچوبه و دارچین روی آن ها می ریزیم و با حرارت ملایم صبر می کنیم تا خوب گوشت پخته شود.پس از پخته شدن آن ها را ریش ریش می کنیم.

4مرحله چهارم: پخت حلیم گندم

زمانی گوشت را به گندم اضافه می کنیم که گندم کاملا پوره شده باشد،البته همراه با کمی نمک گوشت را به گندم اضافه می کنیم و مداوم هم می زنیم،چون هر آن ممکن است ته بگیرد و روی طعم حلیم تاثیر بگذارد.یک قاشق غذا خوری روغن به حلیم می افزاییم و به صورت متداوم آنرا هم می زنیم و حرارت را ملایم می کنیم تا هم آب آن تبخیر شود و هم حلیم منسجم شود. این موضوع نیز حائز اهمیت است که حلیم را نباید بگذاریم کاملا آبش تبخیر شود چون زمانی که حلیم داغ است شاید به نظر خیلی شل باشد اما زمانی که آب آن کاملا تبخیر شود و کمی خنک شود قاعدتا سفت تر می شود. حلیم قوام گرفته را در ظرف سرو می کنیم و با دارچین و شکر تزئین می کنید.نوش جان

فوت و فن های دستور پخت حلیم گندم 

 1. هر چقدر زمان پخت بیشتر باشد حلیم غلیظ و کشدارتری خواهید داشت.
 2. می توانید به دلخواه در مرحله آخر حلیم را با گوشت کوب برقی میکس کنید.
 3. در انتهای و در زمان سرو کمی کره و شکر و دارچین روی کاسه ها آماده شده بریزید.
 4. گوشت سر و سینه و دنده گوسفندی بهترین گوشت برای پخت حلیم می باشد.
 5. به دلخواه می توانید ۲ ق غذا خوری کنجد خام برای مقوی شدن حلیم به آن اضافه کنید.
 6. برای کاهش زمان پخت حلیم از بلغور گندم می توانید استفاده کنید.
 7. هرچقدر حلیم را بیشتر بکوبید بیشتر کشدار می شود.
 8. گوشت حلیم را نباید خرد کنید زیرا مانع کشدار شدن حلیم می شود.

 

مطالب پیشنهادی

از
76
دیدگاه

 • راضیه ۲ سال پیش

  اگر زودپز اینستنت پات دارین با اون حلیم بپزین خیلی سریع و راحت میشه!

  پاسخ