طریقه نگهداری رب خانگی برای مدت طولانی + ترفند جلوگیری از کپک زدن رب

طریقه نگهداری رب خانگی برای مدت طولانی

 

در فصل تابستان که گوجه فرنگی بیشتر در بازار موجود است و قیمت مناسب تری نسبت به فصل زمستان و پاییز دارد بیشتر خانم های خانه مشغول تهیه رب هستند که خیلی ساده و ارگانیک و طعم و مزه ی فوق العاده ی نسبت به رب های آماده و کارخانه ای دارد اما شما می توانید به روش های مختلفی رب را در خانه نگهداری کنید امروز ما در پارسی دی دو روش ساده و طریقه نگهداری برای مدت طولانی را برای شما جمع آوری کردیم و ترفند های تهیه رب را نیز می توانید در این پست مشاهده کنید پس همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

روش اول تهیه و نگهداری رب در فریزر

در این روش شما باید گوجه فرنگی ها را بشورید به چند قسمت تقسیم کنید و داخل مخلوط کن یا غذاساز بریزید و پوره کنید و داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید و زمانی که به جوش آمد کف می کند و حتما حتما کف روی رب را بگیرید زیرا در طعم و مزه نهایی رب تاثیر می گذارد و زمانی که به اوسط پخت رسید کمی نمک و روغن مایع اضافه کنید و زمان دهید تا بیشتر آب گوجه کشیده شود و بعد از خنک شدن داخل زیپ کیپ یا ظرف درب دار بریزید و در فریزر نگهداری کنید. به همین راحتی می توانید برای تهیه مرغ و املت و انواع سوپ از این پوره استفاده کنید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه سس گوجه با رب

 

روش دوم کنسرو کردن رب

طریقه نگهداری رب خانگی برای مدت طولانی

 

اما اگر نمی خواهید رب را در فریزر قرار دهید و می خواهید رب تازه ی داشته باشید بهترین راه کنسرو کرد رب می باشد. بدین صورت که رب را پس از خنک شدن داخل شیشه های تمیز و عاری از هرگونه چربی بریزید و درب فلزی را خوب محکم کنید و به صورت وارانه داخل قابلمه قرار دهید و داخل قابلمه آب بریزید تا جایی که بیشتر شیشه را کاور کند و روی حرارت قرار دهید و برای ۲۰ دقیقه بگذارید تا بجوشد و بعد با کمک یک دستمال خارج کنید و به صورت وارنه قرار دهید تا خنک شود و به همین راحتی می توانید در کابینت و جای خشک و خنک رب را نگهداری کنید.

همچنین ببینید: طرز تهیه رب فلفل دلمه ای قرمز

ترفند جلوگیری از کپک زدن رب

  1. اول از همه باید گوجه مناسب تهیه کنید گوجه های این فصل که از زمین چیده می شوند رسیده قرمز و گوشتی هستند بهترین گزینه برای پخت رب می باشد بخاطر داشته باشید که گوجه های خوشگل  وباکلاس گلخانه ای اصلا بدرد پخت رب نمی خورند.
  2. جوشاندن گوجه فرنگی ها به مدت چند ساعت، افزودن نمک و ادامه جوشاندن تا زمانی که به غلظت و رنگ مناسب برسد پس نمک را در ابتدا نزنید.
  3. اگر نمک در مرحله خرد کردن و جلوی آفتاب قرار دادن اضافه شود، جلوی آفتاب رویش مدام سفیدک یا کپک میزند و همچنین بویش کمی بد و ترش می شود.
  4. در انتها کمی روغن به رب اضافه کنید تا رب کپک نزند.
  5. در بین پخت حتما هم بزنید که به کف قابلمه نچسبه مخصوص آخر پخت زود ب زود هم بزنید.
  6. اوایل پخت شعله زیاد باشد که رب خوشرنگ تری داشته باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه رب گوجه فرنگی در آفتاب (بدون پخت)

از
3
دیدگاه