خواص کنجد

خاصیت های کنجد

خواص کنجد

کنجد چه خواصی دارد؟

رژیم گیاهی با پروتئین بالا

کنجد را می توان یک منبع پروتئینی رژیمی در نظر داشت که برای افرادی که می خواهند رژیم بگیرند مناسب است. شما می توانید دانه های کنجد را بر روی سالادها و سبزیجات و نودل ها بپاشید و از آن لذت ببرید.

از دیابت جلوگیری می کند

کنجد به دلیل داشتن مواد مغذی می تواند با دیابت مبارزه کند. استفاده کردن از روغن کنجد باعث می شود تا فشار خون شما کاهش پیدا کرد و از بیماری دیابت پیشگیری شود.

کم خونی را درمان می کند

کنجد به دلیل داشتن آهن باعث می شود تا از کم خونی و ضعف شدید پیشگیری شود. توصیه شده است کسانی که کم خونی دارند کنجد میل کنند.

سلامت قلبی عروقی

روغن کنجد یک عنصر عالی برای سلامت قلب و عروق شما می باشد. شما می توانید از این روغن برای سلامت قلب خود استفاده کنید.

کنجد به خاطر داشتن آنتی اکسیدان های فراوان باعث می شود تا سلامت قلب عروقی شما تضمین شود. خواص ضدالتهابی این روغن به نام سسامول می باشد. کنجد به خاطر داشتن اسید های چرب غیراشباع باعث می شود تا کلسترول بد خون کاهش پیدا کرده و کلسترول خوب خون افزایش یابد. این امر باعث می شود تا از بیماری های قلبی و سکته پیشگیری شود.

خواص ضدسرطان

کنجد به خاطر داشتن منیزیم دارای خواص ضد سرطان می باشد. شما می توانید از خواص ضد سرطان کنجد نهایت استفاده را داشته باشید. کنجد باعث کاهش سرطان روده بزرگ و مقعد می شود و از سرطان کولورکتال پیشگیری می کند.

سلامت گوارشی

کنجد به خاطر داشتن فیبر می تواند باعث سلامت دستگاه گوارش شود، اگر می خواهید دستگاه گوارش مناسبی داشته باشید بهتر است از فیبر موجود در کنجد بهره مند شوید. کنجد باعث می شود تا یبوست شما کاهش پیدا کند.

تسکین آرتریت روماتوئید

کنجد دارای مس می باشد، شما می توانید به راحتی از آنتی اکسیدان های حیاتی کنجد بهره مند شده و درد آرتریت بدن خود را کاهش دهید، کنجد باعث کاهش دردهای روماتوئید می شود.

سلامت تنفسی

کنجد به دلیل داشتن منیزیم باعث می شود تا جریان هوا به خوبی در دستگاه تنفس شکل بگیرد و از اختلالات تنفسی جلوگیری می شود.

محافت در برابر آسیب رادیوتراپی

در روغن کنجد ماده ای به نام سسامول وجود دارد که باعث می شود تا از آسیب دی ان دی در مقابل رادیوتراپی پیشگیری کند. شما می توانید از این ماده برای جلوگیری از آسیب به روده و طحال پیشگیری کنید.

سلامت استخوان

کنجد به دلیل داشتن روی باعث می شود تا تراکم استخوان های شما تضمین شود. کمبود روی در بدن باعث می شود تا پوکی استخوان در لگن و ستون فقرات شما شکل گرفته و بدن شما دچار مشکل شود. شما می توانید با کلسیم مناسب از پوکی استخوان جلوگیری کنید.

سلامت دهان و دندان

روغن کنجد می تواند با رفع کردن پلاک دندانی و سفید کردن دندان سلامت دندان های شما را به ارمغان بیاورد. شما می توانید روغن کنجد را در دهان خود بچرخانید تا سلامت کلی دندان های شما تضمین شود.

درمان اضطراب

کنجد به دلیل مواد مغذی زیادی که دارد باعث کاهش استرس می شود. کنجد به دلیل داشتن منیزیم، کلسیم و… باعث می شود تا یک داروی ضد اسپاسم باشد.

ویتامین ب ۱ موجود در کنجد باعث می شود تا عملکرد اعصاب به درستی انجام شود. ویتامین ب ۱ باعث می شود تا خلق و خوی انسان بهتر شده و افسردگی رفع شود. تریپتوفان یک اسیدآمینه می باشد که در تولید سروتنین نقش دارد، این امر باعث می شود تا افسردگی و اضطراب از بدن کم شده و کاهش یابد.

کلسترول پایین تر

کنجد یک عنصر عالی برای کاهش کلسترول خون بدن می باشد. سسامین و سسامولین موجود در کنجد باعث می شود تا اثر کلسترول در بدن کاهش پیدا کند. همانطور که گفته شد کنجد سرشار از فیبر است. کنجد شامل ترکیب گیاهی فیتواسترول می باشد که باعث می شود تا کلسترول بد خون کاهش یابد و از بیماری های سرطان پیشگیری می کند.

سلامت چشم

اگر طب سنتی چین را بررسی کنید می بینید که رابطه مستقیمی بین مصرف کنجد و سلامت چشم وجود دارد. همچنین کنجد برای کانال های کبد نیز بسیار مناسب می باشد. کبد باعث می شود تا خون به چشم ها فرستاده شود و به عنوان یک پشتیبان عمل می کند. کنجد سیاه برای سلامت کبدها مفید می باشد چرا که باعث می شود تا خون در کبد زیاد شده و این امر باعث می شود تا چشم ها تغذیه شوند.

اگر دچار تاری دید هستید کنجد مصرف کنید که بسیار مفید است.

دستگاه های بدن را تغذیه می کند

کنجد مقوی می باشد و باعث افزایش انرژی می شود، کنجد از فرآیند پیری پیشگیری می کند. شما می توانید کنجد سیاه را برای کاهش دردهای مفاصل و ضعف مفاصل استفاده کنید.

کاهش فشار خون

فشارخون بالا امروزه در زنان و مردان شایع می باشد، روغن کنجد برای کاهش فشار خون موثر است. همچنین منیزیم موجود در روغن کنجد باعث کاهش فشار خون به صورت مستقیم می شود.

اگر می خواهید سیستم ایمنی قوی داشته باشید بهتر است از روغن کنجد استفاده کنید. روغن کنجد باعث می شود تا عناصر سرطان زا از بدن خارج شده و به عنوان یک عامل پیشگیرانه از سرطان می باشد.

اثرات ضدالتهابی

استفاده از کنجد سیاه باعث می شود تا دردها کاهش پیدا کرده و اثرات ضدالتهابی دارد، بهتر است از روغن کنجد در رژیم غذایی خود به شکل ویژه ای استفاده کنید.

خواص درمانی

روغن کنجد یک عامل ضدالتهابی می باشد و خواص درمانی دارد، همچنین این روغن خواص ضدباکتری دارد که باعث می شود تا پوست انسان از بیماری های قارچی در امان باشد. روغن کنجد باعث می شود تا عفونت های واژینال کنترل شود.

درمان آفتاب سوختگی

همانطور که اشاره شد روغن کنجد به عنوان یک ضدآفتاب طبیعی عمل کرده و باعث می شود تا بدن انسان از آسیب های فرابنفش در امان باشد، شما می توانید به راحتی با روغن کنجد از بیماری های پوستی در امان باشید.

سم زدای پوست

در روغن کنجد آنتی اکسیدان های مختلف دیده می شود که این امر باعث می شود تا یک سم زدای قوی برای پوست باشد.

مفید برای نوزادان

پوست نوزاد به دلیل ظرافتی که دارد بسیار حساس می باشد. استفاده از پوشک باعث می شود تا پوست نوزاد جوش بزند. روغن کنجد از پوست نوزاد مراقبت می کند. اگر می خواهید نوزادان شما دچار آسیب های پوستی نشوند بهتر است از روغن کنجد استفاده کنید.

پوست درخشان

اگر می خواهید پوست درخشان و انعطاف پذیری داشته باشید قطعا بهتر است از روغن کنجد استفاده کنید، روغن کنجد باعث می شود تا پوست صورت شما سفت شده و از بزرگ شدن منافذ پوست شما مراقبت می کند.

درمان ترک پاشنه پا

اگر از جمله کسانی هستید که درد پا دارید بهتر است قبل از خوابیدن حتما از روغن کنجد استفاده کنید، روغن کنجد باعث می شود تا ترک پای شما تا حدود زیادی برطرف شود.

رشد مو را افزایش می دهد

اگر می خواهید رشد موی سریعتری داشته باشید شما نیاز به چربی های امگا سه، امگا ۶ و امگا ۹ هستید. روغن کنجد باعث می شود تا رشد موهای شما تقویت شود. شما می توانید روغن کنجد را بر روی سر خود ماساژ داده تا روغن به پوست سر شما نفوذ کند. روغن کنجد می تواند تمام ویتامین های مورد ضروری موی سر شما را تامین کند.

جلوگیری از مشکلات پوست سر

کنجد برای پوست موی سر بسیار مفید می باشد. چرا که سرشار از ویتامین و مواد معدنی می باشد. شما می توانید پوست موی سر خود را به راحتی با روغن کنجد ماساژ داده ریزش مو برطرف شود.

به دلیل خواص ضدباکتری و ضدقارچی روغن کنجد برای درمان عفونت های پوست سر می توان از روغن کنجد استفاده نمود.

ضدآفتاب طبیعی

روغن کنجد باعث می شود تا مو در مقابل اشعه فرابنفش محافظت شود و به عنوان یک ضدآفتاب طبیعی می باشد.

نرم کنندگی عمیق

افرادی که دارای موهای خشک و آسیب دیده می باشند و یا تحت شیمی درمانی هستند می توانند از نرم کنندگی روغن کنجد بهره مند شوند. چرا که روغن کنجد باعث می شود تا رطوبت از دست رفته بدن برگشته و موها تقویت شود.

خواص تیره کننده مو

یکی از خواص جالب روغن کنجد که می توان به آن اشاره کرد خواص تیره کنندگی مو می باشد. کسانی که خیلی زود موهای سرشان سفید می شود می توانند از این روغن استفاده کنند. این روغن با ترکیب روغن های زیتون و بادام ترکیب مناسبی را به دست می دهد.