طرز تهیه شیرینی نعلی خانگی با روغن صاف قنادی به روش بازاری

طرز تهیه شیرینی نعلی

 

یکی از شیرینی های نوروزی می باشد که طرز تهیه آسانی دارد و پیچیدگی خاصی ندارد و شما می توانید این شیرینی سنتی ایرانی را در لیست شیرینی های خود قرار دهید شکل و حالت این شیرینی به نعل اسب باعث شده تا این شیرینی به این اسم معروف شده باشد البته به آن شیرینی اشکی نیز می گویند. شما می توانید این شیرینی را با کره تهیه کنید و یا با روغن صاف قنادی، در نظر داشته باشید شیرینی های کره ای مناسب نگهداری زیاد نیستند و اگر شما برای نوروز این شیرینی نعلی را تهیه می کنید بهتر است از روغن صاف استفاده کنید. این شیرینی بافت نرم و لطیفی دارد و اگر شما فر ندارید می توانید در تابه های دو طرفه این شیرینی خوشمزه را تهیه کنید. امروز در پارسی دی شیرینی نعلی با روغن صاف قنادی به روش بازاری را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

آرد۱۷۰ گرم
پودر قند۱/۳ پیمانه معادل ۴۰ گرم
زرده تخم مرغ۱ عدد
روغن صاف قنادی۸۰ گرم یا ۱۰۰ گرم کره
وانیل۱/۴ ق چای خوری
شکلات و ترافلبه مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی نعلی بازاری با روغن صاف قنادی

مرحله اول : همزدن کره یا روغن

قبل از شروع کار روغن یا کره را در دمای محیط گذاشته تا نرم شوند سپس به همراه پودر قند به مدت ۷ دقیقه خوب هم بزنید تا حجیم و کرم رنگ شوند حتما در بین هم زدن با لیسک دورگیری کنید تا تمام کره یا روغن هم زده شود.

مرحله دوم : افزودن زرده

زرده و وانیل را به مخلوط فوق اضافه کنید و ۲ دقیقه دیگر مجدد هم بزنید حالا آرد الک شده را به تدریج به مواد اضافه کنید و با لیسک هم بزنید تا آرد به خورد مواد برود حتما آرد را به تدریج اضافه کنید چون با توجه به آردهای مختلف نباید یکباره آرد اضافه کرد شاید کمتر یا بیشتر از مقدار گفته شده مصرف شود.

مرحله سوم : تهیه خمیر شیرینی نعلی

با کمک لیسک به خوبی مواد را هم بزنید تا مانند خمیر جمع شود اصلا نباید با دست ورز داد برای تست نرمی خمیر مقداری از خمیر را برداشته و در دست گلوله کنید هر زمان گلوله صاف و بدون ترک بود یعنی میزان ریختن آرد کافی می باشد خمیر باید کاملا لطیف و نرم و بدون ترک باشد.

مرحله چهارم : پخت شیرینی نعلی

از خمیر شیرینی نعلی بردارید و گلوله کنید و بعد به صورت خمیر لوله ای شکل و مانند نعل اسب به آن فرم دهید سپس داخل سینی قرار دهید (این شیرینی نیازی به کاغذ روغنی یا چرب کردن ندارد) سپس سینی فر را داخل فر از قبل گرم شده به مدت ۱۵ دقیقه قرار می دهیم تا کف شیرینی حدود نیم درجه تغییر رنگ دهد سپس از سینی خارج کنید زمانی که از فر خارج می کنید شیرینی نرم است کمی صبر کنید تا خنک شود سپس از روی سینی جدا کنید.

مرحله آخر

وقتی شیرینی ها خنک شدند باید تزئین آن را انجام دهید برای این کار مقداری شکلات تخته ای را ذوب کنید و مقداری از شیرینی را داخل شکلات زده و سپس داخل ترافل یا پودر پسته بزنید و صبر کنید تا شکلات سفت شود به همین راحتی شیرینی نعلی ما حاضر است. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی نعلی یا اشکی

  1. حتما از روغن قنادی ۵۰ استفاده کنید.
  2. به هیچ عنوان خمیر را ورز ندهید وگرنه شیرینی نعلی بعد از پخت سفت می شود.
  3. بهتر است برای شکل دادن به شیرینی نعلی کف دست خود را کمی چرب کنید.
  4. بین کار و شکل دادن به خمیر روی مابقی خمیر را نایلون انداخته تا خشک نشود.
  5. خمیر شیرینی نعلی را با فاصله در سینی بچینید.
  6. با این مقدار مواد حدود ۲۸ تا ۳۰ عدد شیرینی نعلی خواهید داشت.
  7. اگر از روغن قنادی استفاده می کنید می توانید داخل ظرف دربسته خارج از یخچال نگهداری کنید اما اگر از کره استفاده می کنید تا دو هفته داخل یخچال می توانید نگهداری کنید.
  8. اگر شیرینی نعلی بیش از حد در فر بماند خشک می شود.

همچنین ببینید

از
6
دیدگاه