خواص و مضرات جگر ، 10 خاصیت جگر برای سلامتی و درمان بیماری

خواص جگر

خواص جگر گوسفند , مصپضرات جگر گوسال گاو مرغ , خاصیت ها و زیان های جگر , o hw v

جگر

جگر دارای مواد مغذی بسیاری می باشد که اهمیت زیادی برای سلامتی دارد ، مواد مغذی موجود در جگر شامل انواع ویتامین ها ، مواد معدنی و اسید فولیک می باشد. خیلی از افراد بر این باورند که جگر باعث تجمع سموم در بدن می شود.

جگر دارای ویتامین های مختلف و مواد معدنی متنوعی می باشد ، همچنین در جگر پروتئین زیادی وجود دارد که باعث می شود تا برای سلامتی مفید باشد. در جگر چربی های اشباع ، سدیم و کربوهیدرات نیز وجود دارد.

جگر باعث می شود تا سلول های قرمز زیادی در بدن ایجاد شود و برای سلامت عصبی مفید است. ویتامین آ موجود در جگر باعث می شود تا از قوه بینایی مراقبت شود. برای درمان انواع زخم ها می توان از جگر کمک گرفت.

جگر ماده پر فایده و مفیدی است و خواص بسیار زیادی دارد که همگی این خواص را نمی توان به طور کامل در یک مقاله گنجاند ، به همین جهت خلاصه ای از خواص جگر را برایتان جمع آوری کرده ایم. برای شناخت بیشتر مهم ترین خواص جگر در ادامه با پارسی دی همراه باشید.

خواص جگر

خواص جگر در بارداری

جگر دارای مواد مغذی در دوران بارداری می باشد ، یک منبع عالی برای حفظ ایمنی بدن می باشد. خیلی از زنان در دوران حاملگی دچار اختلالات تغذیه ای می شوند ، جگر برای جلوگیری از اختلالات دوران بارداری بسیار موثر است.

زنان برای دوران بارداری به مواد مغذی و کربوهیدرات نیازمند است. زنان در این دوران به کم خونی دچار می شوند ، جگر برای جلوگیری از کم خونی دوره بارداری موثر است.

خواص ضد سرطانی

جگر دارای سلنیوم می باشد که به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن شناخته می شود. آنتی اکسیدان های موجود در بدن با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و از سرطان و بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

درمان کم خونی

کسانی که به کم خونی گرفتار هستند می توانند از جگر برای رفع کم خونی استفاده کنند. جگر دارای اسید فولیک می باشد که یک ماده معدنی عالی برای بدن محسوب می شود. جگر باعث تولید سلول های قرمز خون می شود که برای درمان کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص جگر برای جنین

در جگر اسید فولیک به مقدار زیادی یافت می شود. اسید فولیک برای رشد سیستم عصبی موثر است. اسید فولیک موجود در جگر برای جلوگیری از نقص های مغزی و نخاعی مفید است. کمبود اسید فولیک باعث نقص مادرزادی در کودکان می شود. اگر می خواهید از بیماری های دوران جنینی جلوگیری کنید می تواند از جگر در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

یک ماده غذایی انرژی زا

جگر دارای کربوهیدرات می باشد که یک منبع عالی برای انرژی بدن بوده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

تقویت و سلامت مغز

جگر دارای ویتامین ب می باشد که باعث می شود تا سلامت مغز شما تضمین شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مغز می توانید از جگر استفاده کنید. جگر دارای ویتامین ب ۱۲ میب اشد که باعث می شود تا از زوال عقل جلوگیری شود. اختلالات ذهنی به دلیل کمبود تیامین در بدن می باشد.

خواص ضد ویروسی و باکتریایی

جگر به دلیل داشتن زینک و ویتامین آ باعث می شود ، که از رگ های خونی در بدن مراقبت کند. دو عنصر ذکر شده موجود در جگر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. کمبود ویتامین آ موجود در بدن باعث ایجاد بیماری های مختلفی ویروسی و عفونی می شود.

جگر دارای ویتامین آ فراوان می باشد که برای پیشگیری از بیماری های عفونی موثر است. همچنین ویتامین موجود در جگر با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه می کند.

پیشگیری از بیماری های چشمی

همانطور که گفته شد جگر دارای ویتامین آ می باشد که برای جلوگیری از آب مروارید ، عفونت های چشمی و تباهی لکه زرد موثر است. ویتامین آ موجود در جگر باعث می شود تا سموم را از بدن دفع کند.

تقویت حافظه

با مطالعات صورت گرفته در مورد خواص جگر ، وجود کولین موجود در این خوراکی نشان می دهد که در بلند مدت برای تقویت حافظه مفید است.

مضرات جگر

خطر سکته فلبی

جگر خواص بسیار زیادی برای بدن دارد ولی اگر به صورت افراطی مصرف شود می تواند باعث مشکلات و بیماری هایی در بدن شود. جگر از کلسترول بالایی برخوردار است و در صورتی که در رژیم غذایی شما بیش از حد از جگر استفاده شود می تواند خطر سکته قلبی را افزایش دهد.


 • ژیلا جوادی ۱ سال پیش

  منافع و مضرات👌خیلی قابل استفاده بود تشکر

  پاسخ
 • رضا جوادی ۷ ماه پیش

  مطلب شما خیلی مفید بود ممنون

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۷ ماه پیش

   خواهش می کنم دوست عزیز

   پاسخ