خاصیت های موز

خواص موز

موز چه خواصی دارد؟

موز میوه ای بسیار مفید و مقوی برای سلامت انسان است. میوه موز در کشورهای آفریقایی و خاورمیانه دور به عنوان یکی از پرطرفدارترین میوه ها در طب سنتی محسوب می شود و در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. موز از قدیمی ترین گیاهان کشت شده در دنیا محسوب شده که احتمالا از یک گونه وحشی اقتباس شده است. موز یک گیاه شبه درخت محسوب می شود که ارتفاع این شبه درخت گاها به ۹ متر نیز می رسد. می خواهیم در این نوشته در مورد فواید بی نظیر موز برای سلامت جسم برای شما مطالبی را هر چند مختصر قرار دهیم.

در هر صد گرم موز به میزان زیر مواد معدنی و انرژی موجود است:

 • ۱۰۰ کالری انرژی
 • ۷۰ گرم آب
 • ۸ گرم پروتئین
 • ۲ گرم چربی
 • ۵٫۶ گرم قند
 • ۸ میلی گرم کلسیم
 • ۲۵ میلی گرم فسفر
 • ۷ میلی گرم آهن
 • ۱ میلی گرم سدیم
 • ۱۹۰واحد ویتامین آ
 • ۵ میلی گرم ویتامین ب ۱
 • ۶ میلی گرم ویتامین ب ۲
 • ۷ میلی گرم ویتامین ب ۳
 • ۱۰ میلی گرم ویتامین سی

آشنایی با خواص بی نظیر موز

موز دارای درصد زیادی پتاسیم می باشد که ضد سرطان است و غذای مناسبی برای ماهیچه های بدن محسوب می شود.

آهن موجود در موز محرک تولید هموگلوبین در خون می باشد که برای کم خونی توصیه شده است.

در موز مقادیر زیادی فروکتوالیگوساکارید موجود است که این ماده یک پروبیوتیک محسوب شده و دستگاه گوارش را تحریک می کند. فروکتوالیگوساکارید باعث جذب بیشتر کلسیم در بدن می شود.

این میوه دارای اثر آنتی اسید طبیعی بوده ، موز باعث آرامش فعالیت معده می شود. موز که رسیده باشد سرشار از پتاسیم است ، اگر موز رسیده را یک انسان بزرگسال مصرف کند ، ۱۱ درصد پتاسیم بدن خود را تامین کرده است.

موز برای ترک سیگار

کسانی که در حال ترک سیگار هستند می توانند از موز کمک بگیرند. ویتامین ب ۶ و ب ۱۲ موجود در مورد به رهایی از اثرات کنار گذاشتن نیکوتین از بدن کمک می کند.

خواص درمانی موز

گل های پخته موز و همچنین میوه نارس آن برای درمان بیماری دیابت بسیار موثر است.

شیره گل های موز برای درمال اسهال خونی استفاده می شود.

ساقه ها و ریشه موز برای رفع اختلالات خونی توصیه شده است.

اگر شما بیماری دیابت دارید، سعی کنید کمتر از موز استفاده کنید ، دلیل آن جذب سریع قند موز می باشد. این میوه دارای شاخص گلیسمی بالایی است.

موز دارای مقادیر اندکی از ویتامین آ می باشد که این میزان برای محافظت از چشم و حفظ بیایی بسیار مهم است. موز باعث بهبود بینایی در شب می شود.

موز به عنوان تقویت کننده نیروی جنسی شناخته می شود. شما می توانید ترکیب شیر موز را برای افزایش قوای جنسی امتحان کنید.

موز به دلیل پتاسیم غنی برای ورزشکاران یک میوه مناسب محسوب می شود. فیبر موجود در موز برای روده کم کار بسیار مفید است.

موز خشک شده سرشار از کربوهیدرات است. کربوهیدرات در موز خشک شده به دو شکل کربوهیدرات ساده و پیچیده موجود می باشد.

اگر بخواهید یک میان وعده مناسب داشته باشید شما می توانید از موز خشک شده استفاده کنید. این میان وعده برای بچه ها بسیار کارآمد و مفید است. موز خشک شده می تواند نیازهای بدن بچه ها را تامین کند.

زمانی که بدن شما با استرس مواجه می شود ، سوخت و ساز بدن تان زیاد شده و در نتیجه سطح پتاسیم بدن شما کاهش پیدا می کند ، موز می تواند با داشتن پتاسیم بالا این تعادل را در بدن شما ایجاد کند.

خواص موز برای گوارش

اگر از جمله افرادی هستید که زخم معده و روده دارید می توانید از موز برای درمان آن استفاده کنید. جوشانده موز می تواند از خونریزی بدن جلوگیری کند.

در طب سنتی از موز استفاده های بیشماری می شود. موز نارس را برای درمان یبوست به کار می برند. موز رسیده به عنوان ملین عمل کرده و برای درمان اسهال ساده و خونی بسیار موثر است.

موز دشمن مستقیم سلول های مرده و فرسوده در بدن می باشد. شما می توانید از موز به عنوان یک عامل شفابخش استفاده کنید.

خواص موز برای فشار خون

کسانی که دارای فشار خون بالا هستند می توانند از موز به عنوان تنظیم کننده فشار خون استفاده کنند. پتاسیم موز به روش های مختلف به کاهش فشار خون کمک می کند.

یکی از راه های درمان خماری و خمودگی در انسان مصرف یک لیوان شیرموز عسل می باشد. برای کنترل و افزایش سطح قند خون می توانید از این ترکیب استفاده کنید.

درمان زگیل با موز

شما می توانید برای از بین بردن زگیل ، پوست موز را از سمت داخل بر روی آن قرار داده و آن محل را با دقت با نوار چسب ببندید تا زگیل برطرف شود.

توصیه شده است هر میوه ای را به اندازه مناسب مصرف کنید ، موز می تواند برای افراد سردمزاج نفاخ باشد. از این رو توصیه شده است به میزان مناسب مصرف شود. اگر شما بعد از خوردن موز نفخ می کنید بهتر است پس از خوردن موز کمی نمک بخورید.

خواص موز
4.5 (90%) 8 votes
توجه : مطالب بخش سلامت سایت پارسی دی تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.