برای داشتن یک خواب خوب این مواد غذایی را قبل از خواب بخورید

مواد غذایی که به خواب راحت کمک میکنند

کیفیت خواب بر همه ابعاد سلامتی تاثیر می‌گذارد و بدخوابی و بی‌خوابی می‌توانند خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها را افزایش دهند. از این گذشته، کیفیت خواب می‌تواند به سلامت مغز و تقویت سیستم ایمنی افراد کمک کند و به همین خاطر توصیه می‌شود که افراد در طول شب بین هفت تا نه ساعت بخوابند. از طرفی بعضی از افراد با وجود تلاش‌های مختلف نمی‌توانند خواب مناسبی داشته باشند. راه‌حل‌های گوناگونی برای حل این مسئله وجود دارد که یکی از آن‌ها، مصرف برخی موادغذایی است. ترکیبات این موادغذایی می‌توانند در بهبود چرخه خواب افراد اثر داشته باشند. در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

گردو

مطالعات مختلفی تاثیر گردو را بر بهبود کیفیت خواب مطرح کرده‌اند. مغز گردو انواع مختلفی دارد که برای مثال می‌توان به گردو تازه و خشک اشاره کرد. اگر قصد خرید گردو درجه یک را دارید این محصولات به‌صورت فله و بسته بندی در دسترس است و قیمت آن نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال ممکن است قیمت خرید با پوست با نوع بدون پوست متفاوت باشد.

گردو سرشار از ملاتونین، فیبر، چربی‌های سالم، منیزیم، فسفر و منگنز است. برخی از محققان مدعی هستند از آنجایی که گردو سرشار از ملاتونین است می‌تواند به بهبود کیفیت خواب افراد کمک کند. به‌صورت کلی تحقیقات بیشتری لازم است تا ارتباط بین مصرف گردو را با بهبود خواب بررسی کنند.

کیوی

خواص کیوی

کیوی سرشار از ملاتونین، منیزیم، پتاسیم، کلسیم، ویتامین C، فیبر و مواد مغذی دیگر است و این میوه می‌تواند بر روی سلامت تاثیر مثبت داشته باشند. علاوه بر این، کیوی با توجه به ترکیبات خواب‌آوری که دارد می‌تواند به بهبود خواب کمک کند. درباره تاثیر کیوی بر روی خواب تحقیقات مختلفی صورت گرفته است. برای مثال می‌توان به تحقیقات دانشگاه پزشکی تایپه در تایوان اشاره کرد.

محققان در این بررسی متوجه شدند خوردن کیوی به‌صورت روزانه با وضعیت خواب افراد در ارتباط است. جامعه آماری آن‌ها شامل زنان و مردانی می‌شد که درگیر اختلال خواب بودند. در این تحقیق، داوطلبان در طول چهار هفته، قبل از خواب دو عدد کیوی خوردند و محققان پس از بررسی‌ و ارزیابی فاکتورهای مختلف، متوجه تاثیر این میوه بر روی بهبود خواب شدند.

شیر گرم

شیرگرم یکی از راه‌های شناخته‌شده برای رفع بی‌خوابی است. ملاتونین، کلسیم و ویتامین D از ترکیبات خواب‌آور موجود در شیر هستند. از این گذشته، شیر حاوی مقدار زیادی تریپتوفان است و این ماده برای تولید ملاتونین و سروتونین لازم است و همان‌طور که ذکر شد ملاتونین و سروتونین تاثیر مهمی در خواب دارند.

بادام

بادام منبع خوبی از ملاتونین و منیزیم است. منیزیم کافی می‌تواند به بهبود کیفیت خواب افراد کمک کند. علاوه بر این، ملاتونین به بدن سیگنال می‌دهد که برای خواب آماده شود. به همین دلیل، مواد غذایی حاوی منیزیم و ملاتونین مانند بادام می‌توانند به خواب کافی کمک کنند.

ماهی چرب

ماهی چرب سرشار از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ است و این دو ماده مغذی می‌توانند سروتونین بدن را تنظیم کنند. تنظیم شدن سروتونین به بهبود کیفیت خواب کمک زیادی می‌کند. برای نمونه، در یک مطالعه نشان‌داده شد افرادی که در هفته سه بار ماهی سالمون می‌خوردند خواب بهتری داشتند.

پسته

خواص پسته برای بدن

پسته هم می‌تواند به بهبود خواب افراد کمک کند. این مغز انواع گوناگونی دارد و به‌صورت تازه، خام و شور در دسترس است. برای خرید پسته‌های ایرانی مانند پسته رفسنجان، اکبری و دامغان می‌توانید از روش خرید آنلاین هم استفاده کنید. برای مثال، خرید پسته احمد آقایی بهترین نمونه است. درباره قیمت کیلویی پسته و به‌صورت کلی قیمت امروز آن می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین اطلاعات لازم را به‌دست بیاورید. خرید اینترنتی این محصول مزایای مختلفی دارد.

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند پسته سرشار از ملاتونین است و از این رو می‌تواند به بهبود خواب افراد کمک کند. البته برای مشخص شدن تاثیر پسته بر بهبود خواب لازم است تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

بوقلمون

بوقلمون سرشار از پروتئین و تریپتوفان است. همان‌طور که ذکر شد تریپتوفان باعث افزایش سروتونین می‌شود و به همین دلیل، خوردن بوقلمون می‌تواند به کیفیت خواب افراد کمک کند. علاوه بر مصرف بوقلمون، مصرف مرغ و تخم‌مرغ هم می‌تواند به بهتر شدن کیفیت خواب افراد کمک کند. البته لازم است از مصرف بال مرغ سرخ‌‌شده یا ماهی سرخ‌شده قبل از خواب پرهیز کرد.

اسفناج

کمبود منیزیم یکی از دلایل بی‌خوابی افراد است. این در حالی است که اسفناج منبع خوبی از منیزیم است و بنابراین، می‌تواند به بهبود خواب کمک کند. علاوه بر اسفناج مواد غذایی دیگری هم حاوی منیزیم هستند که برای مثال می‌توان به سبزیجات برگ‌دار و لوبیاچیتی اشاره کرد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد مواد غذایی که به تنظیم خواب شما کمک میکنند این مطلب را نیز مطالعه کنید.

در پایان، خواب کافی و مناسب برای حفظ سلامتی افراد اهمیت زیاد دارد. بسیاری از افراد درگیر بدخوابی و بی‌خوابی هستند که خوشبختانه راه‌های مختلفی برای حل این مسئله وجود دارد. مصرف برخی از انواع موادغذایی که حاوی ترکیبات خواب‌آور مانند ملاتونین هستند می‌توانند به بهبود خواب کمک کنند. گردو، بادام، اسفناج و شیرگرم از جمله مواد غذایی هستند که می‌توانند به بهتر شدن خواب افراد کمک کنند.